Француска жели да прода половне борбене авионе Хрватској

У медијима је испливала информација да Француска озбиљно рачуна на хрватски тендер набавке борбених авиона.
Sputnik

Јутарњи лист пише како су протеклих месеци у Министарство обране Хрватске долазиле многе делегације на разговоре о својим понудама, а посебно су активни били Французи.

Према њиховим медијима, представници француске Главне управе за наоружање (Direction générale de l’armement – ДГА) у извештају парламентарној комисији наводе да је Хрватска једна од „перспектива“ за половне авионе „рафале“ који би били „преузети из француске војске“, јавља Јутарњи.

О каквим се заправо авионима ради и је ли уопште реално за очекивати да се овај посао оствари, открива Игор Табак, аналитичар портала Обрис, преносе Независне.

„Француски ’рафал‘ је изузетно квалитетан вишенаменски борбени авион, испробан у борби, извезен у неколико држава и то није спорно. Оно што је проблематично за Хрватску је чињеница да се ради о великом напредном двомоторцу који користи релативно мали број држава и који је досад био врло скуп. И то не само набавно скуп него експлоатацијски скуп. Његово одржавање, пуњење горивом... То је велики двомоторни ловац који је развијан и успоредив с ’ербасовим јурофајтером‘“, каже Табак.

Сматра да буџет није спреман за овакву инвестицију.

„У ситуацији кад је Хрватска гледала прастаре мање једномоторце, причало се да су нам нови једномоторци недостижни. А гледати макар и кориштене двомоторце, да не говорим о новима, то је оптимизам који има врло мало везе с хрватским обрамбеним и општедржавним буџетом“, каже Табак…

Наводи како је Француска једна од ретких држава на континенту са заокруженом војном индустријом, али је тренутно у кризи.

„Не сумњам да ће Хрватској нешто бити нуђено, али тек примањем праве понуде можемо озбиљно рећи што нам се нуди и по којој цени. До тренутка закључења прикупљања понуда, до окончања посла, не знамо ништа о могућим понуђачима, ценама, опсезима пакета за нове или рабљене авионе. Питање је ко ће нам заправо одговорити. И наравно онда долазимо до буџетског аспекта који није бајан“, каже Табак.

Прочитајте и:

Коментар