Јапански научник помоћу Миланковићевог механизма одредио када ће настати ново ледено доба

Ново ледено доба (глацијација) настаће на Земљи за 100 хиљада година, изјавио је за Спутњик професор Одељења за планетарна истраживања и проучавања Земље на Факултету природних наука на Универзитету у Токију Масајуки Икеда.
Sputnik

Заједно са својим колегама, овај научник био је аутор недавног истраживања утицаја монсуна на климу и развој диносауруса пре десет милиона година. Научници су, између осталог, користили теорију српског инжењера Милутина Миланковића о осцилацијама количине сунчеве светлости и зрачења на Земљи током дужег периода због периодичних промена угла нагиба Земљине осе у односу на површину њене орбите.

„На основу Миланковићеве теорије, ново ледено доба наступиће за 100 хиљада година, али то зависи од људског фактора емисије угљен-диоксида“, закључио је јапански професор.

Према његовим речима, важно је схватити да смо „сада на врхунцу циклуса од 10 милиона година, са прохладном, интензивно-монсунском климом и ниским концентрацијама угљен-диоксида у атмосфери“.

„Сада и у наредних 10 милиона година могло би доћи време повољно за биолошке организме који су навикли на влажну и хладну климу“, објаснио је научник. Он сматра да ће се тренд хлађења наставити током тренутне кенозојске ере.

У недавно објављеном истраживању јапанског научника и других његових колега наводи се да је смањење концентрације угљен-диоксида и хлађење Земљине климе јаким монсунима довело до повећања величине диносауруса и повећању броја њихових станишта, захваљујући повећању извора хране и воде пре око 212 милиона година у периоду тријаса мезозојске ере.

„Будући да Миланковићев механизам наставља да делује у историји Земље, покушаћемо да нађемо везу између овог механизма и еволуције климе и екосистема“, навео је Икеда.

Он и његове колеге успели су да објасне како је то изгледало током 10 милиона година у ери ране еволуције диносауруса, а сада ће истраживање бити усредсређено на то какав је утицај циклус од 10 милиона година имао на развој не само диносауруса, већ и сисара, животиња и биљака.

Прочитајте још:

Коментар