„Загађење ваздуха и количина гасова који узрокују ефекат стаклене баште значајно су опали. Према доступним показатељима, лош квалитет ваздуха повезан је са вишим стопама смртности од ковида 19“, констатује се у извештају УН.
Истовремено, организација је упозорила: уколико се не предузму мере за заштиту животне средине у процесу укидања карантинских мера, пречишћавање ваздуха биће само привремено достигнуће. С тим у вези, генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је „на придржавање зелене политике у инклузивном опоравку економије“.
„У многим градовима направљене су нове бициклистичке стазе и пешачке зоне, што побољшава безбедност кретања и квалитет ваздуха“, рекао је Гутереш.
„Финансијски подстицаји влада могу нам помоћи на путу ка остварењу циљева одрживог развоја ако буду усредсређени на еколошку трансформацију и стварање нових радних места“, закључио је генерални секретар УН.
У извештају се такође наводи да се око 90 одсто регистрованих случајева инфекције вирусом корона дешава у великим градовима.
„Градска подручја постала су епицентар пандемије. Процењује се да велики градови чине 90 одсто свих случајева“, истиче организација.
При томе, то није нужно повезано са великом густином становништва.
„Велики градови су рањиви због њихове организације, карактеристика животних услова, рада и кретања њихових становника“, наглашава се у извештају.
„Потребно је да се осигура да у свим фазама одговор на изазове пандемије укључује решавање неједнакости. Морамо као приоритет поставити заштиту најугроженијих становника наших градова, укључујући стварање склоништа и нових домова за бескућнике. То је наша шанса да свет учинимо бољим него пре пандемије и створимо отпорније, инклузивније и зеленије градове“, закључио је генерални секретар УН у свом видео-обраћању.
Прочитајте још:
- Планета поручује човечанству: Извуците 10 лекција из ове пандемије
- Мач са две оштрице: Маске прете Земљи еколошком катастрофом
- Италијански научници тврде: Ковид 19 може да се шири и загађеним ваздухом