Америка протерује српског свештеника: Срби се жале Белој кући /видео/

Свештеник Српске православне цркве из Нешвила Александар Вујковић биће протеран из Америке, иако већ годинама живи тамо, имао је визу и поштује све законе.
Sputnik

Вујковић је први пут дошао у САД 2009. године као студент теологије у Илиноју, објавио је „Њуз 4 Нешвил“.

После четири године студија, завршио је факултет 2013. године и вратио се у Србију. У отаџбини се оженио и вратио се у Америку да преузме парохију и оснује породицу.

Од 2014. године живи у Нешвилу, где је постао први свештеник СПЦ са сталним боравком, а учествовао је и у изградњи Цркве Свете Петке. Како је рекао, све време боравка у Америци поштује локалне законе и имиграциона правила, али сада мора да напусти САД.

„Све сам радио по закону, пријављен сам као порески обвезник, радим...“, каже Вујковић.

Међутим, сада мора да оде из САД до 16. августа, како каже, због грешке његовог адвоката.

„Тешко ми је да то прихватим, али то је реалност и не желим да будем илегално у САД. Желео сам да све буде по закону, па ћу морати да се вратим у Србију, а онда ћу се пријавити за зелену карту“, рекао је Вујковић.

Свештеник каже како је његов адвокат у пријави за зелену карту заборавио да достави његову радну визу одобрену за свештенике. Због тога је у фебруару одбијен за продужетак визе, па је почео да тече шестомесечни рок за депортацију.

Вујковић је накнадно поднео жалбу и нови захтев за визу, али је одбијен.

Роберт Благојевић, председник црквеног одбора Цркве Свете Петке, каже како су му имиграциони адвокати рекли да ће свештеник морати да се врати у Србију.

„Када погледате на наш имиграциони систем, може се рећи да је он неисправан. Имамо човека у нашој заједници који је одговоран, који је поштовао закон, веровао у њега, урадио све како треба... Адвокат је погрешио, и сада је тај човек кажњен“, каже Благојевић.

Он додаје како је покушао да дође и до председника Доналда Трампа да би видео може ли он нешто да уради, јер су му лидери Конгреса рекли како не могу да утичу на имиграциони систем.

Благојевић објашњава да су верници који долазе у цркву углавном избеглице из Босне и људи који су побегли из Србије током ратова деведесетих година прошлог века. Додаје да ће и поред протеривања свештеника, наставити да држе литургије и надају се да ће неки од свештеника СПЦ привремено преузети парохију.

„Урадили смо све што смо могли претходних месеци и у једном тренутку смо схватили да се боримо против владе Сједињених Америчких Држава“, каже Благојевић.

Отац Вујковић наводи да ће са супругом и троје деце из Америке отићи пре зацртаног рока 16. августа, како би могао да нађе летове до Србије, јер их је много отказано због пандемије.

„Веома је тешко да објасним деци како неће моћи да понесу све играчке у Србију“, каже Вујковић и додаје како му је посебно тешко да напусти црквену заједницу у Нешвилу.

„Та црква је део мене. И та парохија је део мене, моја деца су рођена у Нешвилу. Наша парохија, то је једна велика породица, добро се знамо, проводимо време једни с другима...“, каже Вујковић.

Како је речено из имиграционе службе, свештеник је до 16. августа законито у земљи, али нису могли да прецизирају шта би се догодило ако би остао у САД после тог рока.

Прочитајте још:

Коментар