„Очекујемо регистрацију ове вакцине у Русији у наредних 10 дана. То ће бити прва регистрована вакцина против вируса корона на свету, што је заиста веома важно достигнуће“, истакао је он.
Дмитријев је истакао да би до краја ове године производња доза вакцине могла достићи 10 милиона месечно.
Русија испоручила лек против короне у 15 земаља
Он је такође рекао да је Русија испоручила препарат против вируса корона „Авифавир“ већ у 15 земаља.
„То је заиста важно, јер са становишта међународних противвирусних препарата који се испоручују у одређен број земаља, постоје фактички два — амерички ’Ремдесивир‘ и наш руски ’Авифавир‘. Притом су 90 одсто ’Ремдесивира‘ купиле САД. Према томе, не изненађује нас што 15 земаља купује наш лек“, истакао је шеф Руског фонда.
Раније је компанија „Кромис“ саопштила да је са боливијском компанијом „Сигма корп“ уговорила продају „Авифавира“ у Аргентини, Боливији, Хондурасу, Парагвају, Салвадору, Уругвају и Еквадору.
Земље Латинске Америке заинтересоване за вакцину
Дмитријев је додао и да Бразил, Индија и многе друге земље разговарају са Русијом о могућности производње руске вакцине против нове коронавирусне инфекције на њиховој територији.
„Постоји велико интересовање партнера у иностранству за производњу вакцине у другим земљама. Постоји велико интересовање Бразила, Индије и многих других земаља, које ишчекују прву вакцину на свету — руску вакцину“, истакао је.
Он је подсетио да је Русија примила захтеве за добијање вакцине против ковида 19 из више од 20 земаља.
„Више од пет земаља сада активно сарађује са нама како бисмо започели производњу руске вакцине“, додао је Дмитријев.
Подсетимо, испитивање вакцине на којој су радили Министарство одбране Русије и Национални истраживачки центар за микробиологију и епидемиологију „Гамалеј“, почело је у јуну. Експерименталну вакцину су први примили војници-добровољци.
С тим у вези председник Русије Владимир Путин рекао је да су кључни захтеви за вакцину против вируса корона — њена доказана ефикасност и безбедност, поверење у њу мора бити апсолутно.
Иначе, у Русији тренутно 17 научних института развија 26 варијаната вакцина против вируса корона.
Прочитајте још: