„Штета, која је начињена земљи, већа је него што је саопштено и могла би се кретати од 10 до 15 милијарди долара“, наведено је у саопштењу.
У Бејруту је уведено ванредно стање на 14 дана а оно би могло бити и продужено, изјавила је либанска министарка за информисање Манал Абдесамад након ванредног састанка владе.
„Ванредно стање у Бејруту уводи се на две недеље, а могуће је да ће бити продужено“, истакла је министарка, чије речи цитира либански телевизијски канал „МТВ“.
Раније се влада Либана сложила са директивама Вишег савета за националну одбрану земље о увођењу двонедељног ванредног стања у престоници земље након експлозије.
Истрага о околностима експлозије трајаће пет дана
Министар унутрашњих послова Либана Мухамед Фахми изјавио је да ће истрага о околностима експлозије у бејрутској луци трајати пет дана, преноси либански портал „Ел-Би-Си-И Њуз.
„Министар унутрашњих послова Фахми потврдио је да ће истрага експлозије у луци бити транспарентна и да ће трајати пет дана. Одговорни ће бити изведени пред лице правде“, цитира речи министра либански портал.
Ситуација у Бејруту
У близини луке у Бејруту, најнасељенијем делу главног града Либана, у уторак су одјекнуле две снажне експлозије које су оставиле град разореним, а становнике затеченим. Ударни талас експлозије уништио је и оштетио на десетине кућа, аутомобила, а у многим четвртима престонице попуцала су прозорска стакла.
Власти су саопштиле да је експлозију изазвала детонација 2.700 тона амонијум-нитрата, који се налазио у складишту након што је 2015. године заплењен на царини.
Према најновијим подацима, број жртава је порастао на 135, док је око пет хиљада људи повређено. У земљи је проглашена жалост, а главни град Либана подручјем катастрофе.
Влада Либана одлучила је данас да стави у кућни притвор све лучке званичнике у Бејруту, који су надгледали складиштење и безбедносне мере од 2014. године.
Прочитајте још: