„Што се тиче почетка извођења оружја у свемир у широком смислу, уопште није нужно да то буде нека врста ударног оружја. Нажалост, та могућност се веома јасно види. Штавише, оно што је тужно је што обе стране – САД и Русија, схватају да је то изузетно опасна фаза и ниједна од њих не жели да тај процес почне. Али ниво узајамног неповерења је толико висок, да би због њега, незнања и сумње, тај процес заиста могао да почне у блиској будућности, уколико не предузмемо одговарајуће мере организационе и техничке природе“, рекао је он током онлајн-конференције „Нуклеарне амбиције САД: од Трумана до Трампа“ у прес-центру МИА „Русија севодња“.
Он је објаснио да је ситуација у космосу веома сложена и да тамо расте конкурентно окружење и у погледу расподеле орбита и фреквенција, а да свака држава са свемирским уређајима почиње да зависи од тих система.
„Стога је претња да ће оружје бити лансирано у свемир стварна и треба је спречити. У том погледу је важно не бавити се толико међусобним оптужбама, колико тражити кораке за уклањање нивоа међусобног неповерења и развијати ниво корективног мониторинга стања у космосу“, додао је експерт.
У Бечу је у периоду 27- 30. јула одржан састанак међуресорских делегација Русије и Сједињених Америчких Држава, које су водиле тринаесточасовне преговоре о питањима безбедности у свемиру и смањењу ризика и неспоразума. Стране су се договориле да редовно одржавају састанке радне групе о безбедности у свемиру.
Прочитајте још:
- Америка и Британије оптужиле Русију за испитивање противсателитског оружја у свемиру
- Први пут за седам година Москва и Вашингтон разговарали о безбедности у свемиру