Чавушоглу: Макронова реторика одраз колонијалне прошлости Француске

Вицепредседник Турске Фуат Октај и министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу посетили су Бејрут који је разрушен у разорној експлозији амонијум нитрата (шалитре) 4. августа. Након своје посете турске дипломате критиковале су француског председника Емануела Макрона.
Sputnik

Октај је за лист „Хабертурк“ изјавио да Макрона не треба узимати за озбиљно.

„Макрон је размажено дете региона. Постоје и одрасла деца која покушавају да се покажу. Макрон је један од њих. Турска је озбиљна, зрела и разумна земља од акције у међународним односима, која неће реаговати на такво понашање. Не намеравамо да дефинишемо нашу спољну политику обазирући се на Макрона“.

Са друге стране, Мевлут Чавушоглу је критиковао и поступке Француске.

„То је заправо одраз француске политике дестабилизације у овом региону. Француска увек те територије доживљава као платформу за конкуренцију. Ми размишљамо другачије. Нека сви помогну на неки начин, а ми ћемо такође помоћи. Макронов долазак (у Либан) и његова реторика представљају одраз колонијалне прошлости Француске“, истакао је Чавушоглу.

Председник Француске Емануел Макрон посетио је Бејрут неколико дана након експлозије и тада обећао да ће организовати конференцију за прикупљање финансијских средстава, прехрамбених производа, лекова и других потрепштина за настрадале у експлозији.

Током своје посете Либану Макрон је дао контроверзне изјаве о напорима Турске да помогне разореном Бејруту. Макрон је рекао да, уколилко Француска не буде играла своју улогу „силе која верује у мултилатерализам и верује у интересе либанског народа, онда би могле да се умешају друге силе, било да је то Иран, Саудијска Арабија или Турска“.

Експлозија у Бејруту пробудила у Либанцима жељу да поново постану француска колонија

Француска, која је некада била значајан играч на Блиском истоку и Северној Африци, постепено је изгубила свој утицај када су њене бивше колоније прогласиле независност. Насупрот томе, Турска расте као битан играч у региону.

Француски председник је током посете разореном Бејруту тешио узнемирену гомилу народа, обећао да ће обновити град и изјавио да је експлозија пробила срце Француске.

„Француска никада неће напустити Либан“, изјавио је тада француски председник.

Разорна експлозија догодила се у Бејруту 4. августа у близини поморске луке недалеко од базе либанске морнарице. Погинуло је 158 људи, а шест хиљада је повређено. Ударни талас уништио је и оштетио на десетине кућа, аутомобила, а у многим четвртима града разбијена су прозорска стакла.  

Према подацима локалних власти, узрок експлозије је детонација 2.750 тона амонијум нитрата (шалитре) која је била ускладиштена у луци након што је заплењена 2014. године.

Коментар