Велике паре беже из ИТ сектора у енергетику и индустрију, да ли је то крај рецесије

Напредовања у проналаску вакцине против корона вируса, рекордни износи које државе у оквиру антикризних пакета сипају у привреду и зараде индустрије у другом тромесечју које су боље од очекиваних „потерале“ су на светским берзама крупни капитал из ИТ сектора у реални.
Sputnik

Највише су на добитку акције компанија које уобичајено највише расту на горе када привреда/свет изласку из рецесије, попут енергетских и индустријских, док се Насдак (америчка електронска деоничка берза) креће испод рекордних нивоа, повучен падањем цена технолошких дивова попут „Мајкрософта“, „Амазона“ и „Фејсбук“.

А „корона година“ је била више него издашна према технолошком сектору. „Амазон“ је у другом кварталу остварио приходе од 89 милијарди долара, 40 одсто више него у истом тромесечју годину раније, а добит је износила 5,2 милијарде долара. Акције су им порасле ове године за 73 посто.

Бесомучна трка великих сила: Ко пре до вакцине, пење се на трон глобалне политике

На Вол Стриту је у понедељак Дау Џоунс индекс (општи индекс) порастао за 1,3 одсто захваљујући ротацији капитала из технолошких у акције компанија осетљивих на привредни циклус, док инвеститори очекују постизање напретка око новог пакета фискалних подстицаја у САД-у.

Дау Џоунс порастао је у понедељак 1,3 одсто, на 27.791 бод, остваривши раст седми трговински дан заредом, што је његов најдужи позитивни низ од септембра 2019., пише Сибиз.

Истовремено, S&P 500 (највеће компаније) ојачао 0,27 одсто, на 3.360 бодова и сада је 0,9 одсто испод рекордних нивоа остварених у фебруару, док је Насдак (технолошки сектор) пао 0,39 одсто, на 10.968 бодова.

„Један од разлога зашто је ограничено даље напредовање S&P је то што гледамо још једну ротацију капитала из технолошких у акције компанија које уобичајено највише расту по изласку из рецесије. То кочи S&P, јер у његову саставу доминирају технолошке акције“, тумачи Паул Нолте, портфолио менаџер при Kingsview Investment Managementu, преноси портал „Сибиз“.

Сличне ротације протеклих година нису трајале дуго, напомиње он и додаје да на то гледа више као на корекцију раста S&P него да се улагачи повлаче из акција.

Подршку тржишту дао је амерички председник Доналд Трамп, потписавши извршне уредбе којима делимично обнавља исплату помоћи за незапослене након што су крајем прошле недеље прекинути преговори Беле куће и демократских челника у Белој кући око нових фискалних подстицаја.

Амерички министар финансија Стивен Мнучин у разговору за Си-ен-би-си рекао је у понедељак да би Трампова администрација и Конгрес могли постићи споразум већ ове недеље ако демократе буду "разумне".

И на европским берзама цене акција јуче су порасле, при чему је лондонски FTSE индекс завршио трговање у плусу за 0,31 одсто, на 6.050 бодова, франкфуртски DAX за 0,1 одсто, на 12.687 бодова, а паришки CAC за 0,41 одсто, на 4.909 бодова.

Прочитајте још:

Коментар