Осуда злочина и подсећање: Упркос награди и обећањима, убице деце на Бистрици нису нађене

Поводом седамнаесте годишњице убиства и рањавања српске деце у Гораждевцу код Пећи, некажњени злочин је осудила Координација удружења породица несталих, убијених и погинулих  лица са простора бивше Југославије.
Sputnik

„Српска координација са огорчењем констатује да ни данас, 17 година од масакра над српском децом у Гораждевцу, нико није одговарао за овај монструозни злочин а да је тужилац ЕУЛЕКС-а, још 2010. године, обуставио истрагу, ’због недостатка доказа‘. Тиме је настављена антицивилизацијска пракса неодговорности за злочине почињене над Србима на Косову и Метохији“, наводи се у саопштењу Координације удружења.

У саопштењу стоји да ћутање и равнодушност пред учињеним злоделима и пристајање на одсуство елементарне владавине права и правде, не представљају ништа друго него сарадњу са злом и злочинцима.

„Српска координација се са таквом праксом неће помирити и овим трагичним поводом јавно позива међународне факторе на Косову и Метохији и власти у Србији, да учине све што је у њиховој моћи, како би се учиниоци овог, као и бројних других злочина над Србима на Косову и Метохији, привели правди. То је цивилизацијско и морално питање, које претходи сваком другом“, апелују они.

Истичу да се било каква „нормализација односа између Срба и Албанаца“ не може градити без суочавања са прошлошћу, на забораву масовних и организованих злочина припадника тзв. Ослободилачке војске Косова, без истине и правде за бројне српске жртве на Косову и Метохији.

Подсећају јавност да су, у оружаном нападу из аутоматског оружја на више десетина српске деце, која су се купала у реци Бистрици, убијени Пантелија Дакић (12) и Иван Јововић (19) а тешко рањени Богдан Букумирић (14), Марко Богићевић (12), Драгана Србљак (13) и Ђорђе Угреновић (20).

Убиство српске деце осудили су домаћи и међународни званичници, а због тог трагичног догађаја одржана је и ванредна седница Савета безбедности УН. Унмик је после напада саопштио да је непознат број људи из жбуња отворио ватру из „калашњикова“ на око педесеторо деце и младих Срба из Гораждевца. Полиција Унмика је у истрази саслушала 75 сведока, а претресла је и стотинак кућа, без конкретних резултата. Убице деце, и поред награде од милион евра и обећања ондашњег шефа УНМИК-а да ће „преврнути сваки камен да их нађу“, до данас нису познате.

 

Коментар