Спутњик у Бејруту: Живот људи након катастрофе која их је оставила без ичега /видео, фото/

Након више од недељу дана од експлозије у луци у Бејруту, размере несреће постају све очигледније. Према подацима Високе комисије за пружање помоћи, експлозија је оштетила или у потпуности уништила око 70.000 објеката, а без крова над главом је остало око 300.000 људи. Неки од њих су испричали новинару Спутњика како се сналазе.
Sputnik

Многи од људи који су остали без својих домова принуђени су се да привремено настане код својих рођака у друге градове у Либану, јер нико други нема да им помогне.

Пре подношења оставке, либанска влада је одобрила низ мера за пружање помоћи жртвама експлозије, укључујући обезбеђивање привременог склоништа, као и пружање помоћи приликом обнове оштећених и порушених кућа. Међутим, због огромног броја проблема у земљи, реализовање тих мера одвија се невероватно споро.

Спутњик у Бејруту: Живот људи након катастрофе која их је оставила без ичега /видео, фото/

Нади Надер живи у центру Бејрута. Она је за Спутњик испричала шта се догодило са њеном кућом.

„Након експлозије, од наше куће није остало готово ништа. Али захваљујемо Богу што смо и ми и деца живи и здрави“, рекла је Надерова.

Према њеним речима, њена породица није примила никакву помоћ од државе. Они су се тренутно настанили код рођака у другом делу Бејрута, који није страдао приликом експлозије.

Спутњик у Бејруту: Живот људи након катастрофе која их је оставила без ичега /видео, фото/
„Пре него што се све то догодило, најстарију кћерку је заболео стомак, муж и ја смо кренули да је одвеземо доктору  као да је Господ покушао да нас упозори и спаси све нас. Млађи син и кћерка су остали код куће са нашом кућном помоћницом, странкињом. Видели смо експлозију када смо сели у ауто. Као и сви, ни ми нисмо схватали шта се дешава, мислили смо да је бомбардовање. Одмах смо пожурили кући, испоставило се да је прилично разрушена. Видели смо да је нашу кућну помоћницу притиснуло стакло. Она је умрла од губитка крви. Али деца, хвала Богу, скоро да нису повређена. Она их је заштитила својим телом“, испричала је Надин.

Градоначелник Бејрута Џамал Итани појаснио је да пребројавају куће које је могуће обновити, како не би губили време на грађевине, које се не могу обновити. Према његовим речима, одређена су и места за хитно пресељење страдалих, али мало ко тражи помоћ.

„Спремни смо да помогнемо свима који су након несреће остали без крова над главом. У граду има низ нових зграда које смо спремни да искористимо као привремене станове за страдале. Штавише, низ општина које су најближе Бејруту изнеле су такав предлог. Тако да се страдали имају коме обратити за помоћ. Међутим, помоћ тражи мали број људи: многи се плаше да напусте порушене куће због пљачкаша“, рекао је он.

Са друге стране, становник другог централног округа Бејрута Симон ел Ашкар рекао је са Спутњик да његов дом нису прегледали.

„Ја немам други дом, а сада немам ни овај. Експлозија је оштетила зидове, избијени су сви прозори. И ја сам чудом преживео, стакло је пало право на мене. Али, хвала Богу, жив сам, и деца су ме одвела код себе. Али, немогуће је без бола гледати на ово што је остало од моје куће. Нисам сигуран да ће држава пружити икакву помоћ, нико није долазио ни да процени штету. Али ми и нисмо навикли да се ослањамо на наше службенике – они само траже да се плате порези, заузврат никако не помажући, када је потребно“, рекао је становник Бејрута.

Спутњик у Бејруту: Живот људи након катастрофе која их је оставила без ичега /видео, фото/

Либанска војска је објавила да стално патролира порушеним делом Бејрута како би спречила вандализам и пљачку.

Прочитајте још:

 

Коментар