Откривању споменика присуствовао је председник естонског парламента Хен Полуас, који је „шумску браћу“ назвао борцима за слободу. „‘Шумска браћа’ и касније дисиденти, читава ова тема, њихова борба, циљ и идеје премало су разматрани и са дозом стида. Они су наши хероји. Борили су се за независност Естоније, за наш народ и требало би да им будемо захвални и, несумњиво, да смело о томе говоримо“, истакао је Полуас.
Портал напомиње да је међу становницима Сарема однос према команданту одреда који је оперисао на острву, Елмару Илпу, противречaн. Илп је држао у напетости окупаторске власти на острву до лета 1950, али су га се, такође, бојали и мештани. Постоје и они који га сматрају злочинцем, на чијим је рукама крв локалних становника, пише ЕРР.
„Шумска браћа“ биле су националистичке групе које су деловале од 1940-их до 1950-их на територији Литваније, Летоније и Естоније против совјетске власти и залагале се за обнављање државне независности ових република.
Већина њихових припадника пребегла је у партизане након ослобађања Естоније од нациста 1944. године у нади да ће избећи казну за злочине почињене током немачке окупације. Они су учествовали у масовном истребљењу цивила, укључујући Јевреје. „Шумска браћа“ организовала су одреде који су се борили против комуниста и терорисали цивиле одане совјетском систему.