Енергенти – важан фактор у геополитичким играма

Колико су енергенти постали важан чинилац у геополитичким потезима великих сила види се и по томе да Немци размишљају да се, штитећи своје интересе од самозваног бранитеља европске енергетске безбедности, обрате Уједињеним нацијама због америчких претњи да ће увести санкције гасоводу „Северни ток 2“.
Sputnik

Готово истовремено имамо ситуацију да су, опет, Американци запленили иранску нафту намењену Венецуели – земљи која је у политичке и економске проблеме упала између осталог (а чини се и највише) због тога што су наљутили Вашингтон када су хтели да промене понешто у свом газдовању „црним златом“, на чијој експлоатацији највише зарађују америчке компаније.

Настављају се и тензије између Грчке и Турске око истраживања резерви нафте и гаса у Средоземном мору. Грчки министар спољних послова Никос Денидас је значајније ангажовање америчких снага затражио од Мајка Помпеа у Бечу, а амерички државни секретар је на својој европској турнеји био и у Словенији, где је подржао градњу новог блока нуклеарке Кршко и посаветовао Словенце да се окрену гасу из ЛНГ терминала у суседној Хрватској.

О енергентима као фактору геополитичких одмеравања снага у Европи и свету у „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са стручњаком за енергетску безбедност професором др Петром Станојевићем.

Коментар