„Те санкције не тичу се америчке територије, тичу се Европске уније, а ЕУ сматра да такав утицај противречи међународном праву“, изјавио је он.
Према речима Ернста, претње увођењем санкција против луке града Засниц, која је логистички центар гасовода, подиже поступке Вашингтона на нови ниво – то нису просто санкције против компаније, већ и претња владиним институцијама које су одобриле реализацију пројекта.
„У најмању руку бих то назвао јавно непријатељским чином, због чега мислим да је сада дошао тренутак када треба јасно и прецизно одреаговати“, истакао је парламентарац.
Посланик Бундестага је додао да, уколико преговори с Вашигтоном не помогну, Брисел мора да прибегне контрасанкцијама, како „не би вечито био врећа за ударање“.
Поред тога, политичар сматра да је потребно да Немачка уведе додатне царине на амерички природни течни гас, које би у случају ескалације сукоба могле да прерасту у потуни ембарго.
Обраћање УН – одавно неизбежна мера
Раније данас је саопштено да у немачком Бундестагу разматрају могућности обраћања Уједињеним нацијама због америчких претњи да ће увести санкције гасоводу „Северни ток 2“.
С тим у вези, колега Ернста из Бундестага Валдемар Герт је у коментару за ТВ канал „360“ признао да је обраћење Уједињеним нацијама одавно неизбежна мера.
„За сваку земљу је тешко да се сама супротстави америчким акцијама, тим пре Немачкој, чија привреда много зависи од америчког бизниса“, признао је он.
Герт је апел Уједињеним нацијама назвао покушајем одбране свог права на енергетску независност.
Према његовом мишљењу, то ће такође бити тест који ће помоћи да се утврди ефикасност самих Уједињених нација.
Истовремено, политичар је додао да сврха тог обраћања неће бити увођење санкција Сједињеним Америчким Државама, већ стварање платформе за супротстављање америчким властима. Како је рекао, то ћепомоћи да се пројекат заврши.
Проблеми са завршетком гасовода
Раније је немачка компанија „Унипер“, један од европских партнера „Северног тока 2“, саопштила је да сматра да постоји могућност да би пројекат изградње гасовода, због очекиваних нових америчких санкција, могао да буде одложен или да се уопште не заврши.
Амерички Стејт департмент је пре тога укључио „Северни ток 2“ и „Турски ток“ у пројекте којима могу бити уведене санкције. Према речима америчког државног секретара Мајка Помпеа, пројектима ће бити уведене ограничавајуће мере које су предвиђене Законом о борби против америчких противника путем санкција.
Прочитајте још: