Према речима руског експерта, у оваквом понашању европских званичника нема ништа необично.
„Запад у овом случају игра своју уобичајену игру. У почетку се колебао, јер је, очигледно, Белорусија за њега стратешки мање важна од Украјине. Али Пољска, Француска полако окупљају уједињени 'фронт против Лукашенка' и сада је једино питање како ће вршити притисак на званични Минск“, истиче Фељдман.
Према његовом мишљењу, санкције које је ЕУ најавила против белоруских званичника, могле би да уплаше најужи круг белоруског председника Александра Лукашенка. Како истиче експерт, није искључено да би му у том моменту његови саборци окренули леђа. Што се тиче САД, тренутно имају неутралан став када је реч о Белорусији, јер су добро сарађивали са том земљом и под руководством актуелног председника.
„Америка је, ма колико се то чинило чудним, ван игре, јер је заузета сама собом. Чак је изненађујуће колико се попустљиво односи према ономе што се тренутно догађа у Белорусији. Није реч о томе да САД немају никакав став или однос према томе. По свом уобичајеном политичком ставу, Америка је на страни демонстраната. Истовремено, добро је пословно сарађивала са Лукашенком, постојале су одређене перспективе, тако да ће Америка задржати неутралност“, сматра руски стручњак.
Чланови ЕУ планирају да разговарају о ситуацији у Белорусији након председничких избора на ванредном састанку који је заказан за 19. август. Како је изјавио шеф ЕУ Шарл Мишел, белоруски народ има право „да одлучује о својој будућности и да самостално бира новог лидера“.