„Сматрамо да би Кина требало да престане да ради то што ради. Они желе да свет поверује у то да имају само неколико стотина јединица нуклеарног оружја. Али овде морамо да поставимо питање због чега још увек нису признали колико заправо тренутно имају нуклеарног оружја? Са Руском Федерацијом смо, и на прошлом састанку и поново данас, поделили детаљне обавештајне информације о Кини о томе шта та земља ради“, рекао је он.
Како је рекао, Кина је 2019. године лансирала више од 200 балистичких ракета.
„Ево због чега сматрамо да би наредни споразум о нуклеарном наоружању требао да укључи и ограничи Кину“, додао је дипломата.
Он је истакао раније да су Сједињене Америчке Државе спремне да продуже актуелни Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања на одређено време, али уз одређене услове.
Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања једини је актуелни споразум о ограничењу оружја између Русије и Сједињених Америчких Држава. Престаће да важи после 5. фебруара 2021. године. Председник Русије Владимир Путин раније је предложио продужење споразума на пет година без предуслова. Америчка администрација је на различитим нивоима наглашавала потребу да се у преговоре о новом трилатералном нуклеарном споразуму укључи Кина. Пекинг је ову идеју одбацио.
Прочитајте још: