Телескоп „Хабл“ снимио стварање нове галаксије, још увек се виде остаци старих

Свемирски телескоп „Хабл“ недавно је снимио ексцентрично обликовану галаксију НГЦ 1614, која пршти рађањем нових звезда.
Sputnik

НГЦ 1614 удаљена је од Земље око 200 милиона светлосних година, а смештена је у сазвежђу Еридан. Еридан је шесто највеће од 88 модерних и једно од 48 Птолемејевих сазвежђа, а названо је према старогрчком називу за реку По, преноси Индекс.хр.

Видљиви трагови старих галаксија

Ова галаксија раскошног изгледа занимљива је јер је настала као резултат спајања друге две галаксије, с тиме да је тај процес још увек у току. Ова кosмичка колизија узроковала је бујицу турбулентне струје међузвезданог гаса, која тече из мање галаксије у језгру веће, при чему настаје ватрена стихија унутар које се стварају нове звезде, пише НАСА.

Захваљујући бурној прошлости и тренутном изгледу ове необичне галаксије, астрономи су је категоризирали као специфичну, инфрацрвену галаксију у којој се рађа прегршт звезда. Сјајне инфрацрвене галаксије најсветлији су објекти у локалном делу свемиру, а НГЦ 1614 је друга најсветлија галаксија унутар 250 милиона светлосних година.

 

Коментар