Пре примене лека, пацијента треба да прегледа лекар, а такође је неопходно да му се измери температура. Након тога, особа треба да буде под лекарским надзором пола сата.
Вакцинација је контраиндикована код трудница и дојиља, као и ако постоје:
— преосетљивост на било коју компоненту
— историја озбиљних алергијских реакција
— акутне инфективне и неинфективне болести
Они који су претрпели акутне инфективне и неинфективне болести могу да примењују лек две до четири недеље након опоравка или ремисије. Са благим респираторним вирусним инфекцијама и акутним заразним болестима гастроинтестиналног тракта, вакцинација је могућа након што се температура нормализује.
Вакцину треба примењивати опрезно код:
— хроничних болести јетре и бубрега
— изражених поремећаја рада ендокриног система (шећерна болест)
— тешке болести хематопоетског система
— епилепсије, можданог удара и других болести централног нервног система;
— болести кардиоваскуларног система
— примарне и секундарне имунодефицијенције
— аутоимуних болести
— плућне болести, астме, као и код пацијената са дијабетесом и метаболичким синдромом, са алергијским реакцијама и екцемима.
Нежељени ефекти могу бити дрхтавица, повишена температура, главобоља и општа слабост. Ређе се примећују мучнина, диспепсија, смањени апетит и понекад повећање регионалних лимфних чворова.
Министарство здравља Русије регистровало је прву на свету вакцину за превенцију ковида 19, коју је развио Истраживачки центар за „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције.
Вакцина је добила назив „Спутник V“. Директор Фонда за директне инвестиције Кирил Дмитријев саопштио је да је фонд добио пријаве из више од 20 земаља за куповину милијарде доза руске вакцине против вируса корона. Истовремено, он је истакао да је Русија договорила производњу вакцина у пет земаља, а расположиви капацитети омогућавају производњу 500 милиона доза годишње.
Прочитајте још: