Загреб не одустаје од куповине: Французи понудили Хрватској авионе испробане у Либији

Хрватска влада не одустаје од куповине војних авиона, пише Вечерњи лист и додаје да ће Французи понудити хрватском Министарству одбране коришћене Рафале, испробане у Либији.
Sputnik

Како наводи, у Министарству одбране одбројавају дане до 5. септембра, до када ће примати понуде страних понуђача и произвођача за борбену ескадрилу.

"У Влади нико и не помишља на одустајање од набавке борбених авиона", тврде за Вечерњи лист неименоване особе укључене у набавкуи истичу да су током лета настављени контакти с понуђивачима.

Након избијања кризе корона вируса и након потреса у Загребу, на седници Владе почетком априла премијер Андреј Пленковић објавио је да се до даљњег одлаже процес набавке борбеног авиона.

Вечерњи истиче да је одређен и нови датум, почетак септембра, а да се касније сазнало да су одлагање због пандемије тражиле САД и Француска.

У игри су били нови амерички Ф-16 Блок 70, нови шведски Грипени Ц/Д, а од коришћених авиона - грчки, израелски и норвешки Ф-16, француски Рафали и италијански Јурофајтери.

У хрватском Министарству одбране наводе да је током јула у Загребуборав ила висока војна делегација из Француске и најављују да ће Французи дати врло озбиљну понуду Хрватској.

„Глобал тајмс“: Зашто је НАТО преосетљив на то што Србија купује оружје од Кине

Вечерњи лист истиче да Француска до сада није показивала већи интерес за хрватски тендер и подсећа да се у јулу пред француским парламентом појавио драматичан извештај о производњи борбених авиона Рафале, јер је произвођач Дасо објавио да добијају отказе наруџбина и да спас и наде полажу у тендере у Финској и Швајцарској 2021.

У истом извештају споменута је и Хрватска, која је оцењена “перспективном” јер би њој продали ескадрилу коришћених авиона Рафале.

Вечерњи лист напомиње да Французи још никоме нису продали коришћене Рафале, поготову не оне који су се показали ефикаснима и који су испробани у ратним условима, поготову у Либији, где су, како тврди, једини нападали без пратње и заштите ловаца.

Двомоторни Рафали су се, наиме, показали способнима да истовремено обављају задатке бомбардера и пресретача.

Понуде би се, након отварања, разматрале неколико месеци, уз наставак разговора с понуђивачима.

Раније је било најављивано да би поступак одабира могао да потраје од четири до пет месеци, али још није најављено остаје ли тај део плана, или ће се, због нових околности и финанцијских проблема због корона вируса, поступку преговарања дати више времена.

Владин одбор би, по завршетку посла, дао препоруку Влади и председнику Републике, а потом би требало да буде донета коначна одлуке о избору авиона, додаје Вечерњи лист.

 

Коментар