Америка отвара „фронт“ против Русије и Кине и у Ирану

Претње Вашингтона да ће Русији и Кини наметнути санкције због Ирана руски експерти виде као део америчке „предизборне игре“, али не искључују могућност да ће рестриктивне мере заиста бити и уведене.
Sputnik

Увођење санкција Русији и, тим пре, Кини апсолутно је америчка унутрашња политичка игра пред изборе, а  Американцима није потребно да траже посебне разлоге за наметање санкција - Иран, изградња гасовода 'Северни ток-2', захтеви против Кине због недоказаних епизода крађе интелектуалне својине, каже за Спутњик Александар Шпунт, директор Института за инструменте политичке анализе. 

С друге стране, како додаје, избори у САД се приближавају, а унутрашња политичка ситуација никад није била тако тешка у послератним годинама као сада - уништавају споменике оснивачима, покушавају да запале федералне судове, понижавају и бацају на колена полицајце, што се никад није догодило у савременој политичкој историји.

Арсенал санкција

„Трампу је потребан реизбор на место председника. Ако ће у процесу реизбора демонстрација жестоке политике према према америчким конкурентима – Кини и Русији - бити од користи Трамповом штабу, онда ће те санкције бити уведене без обзира на позицију Русије у вези с иранским ембаргом“, каже Шпунт.

Говорећи о ефикасности санкција, експерт напомиње да је до сада против Русије већ испробан читав „арсенал санкција“, али да оне нису сврсисходне.

„Нико суштински неће уводити нове санкције, попут санкција везаних за државни дуг или руску нафту, јер ће то изазвати врло озбиљан отпор америчких пословних кругова. Врло је могуће да ће неке санкције заиста бити уведене, али као што нисмо осетили претходне санкције које су нам наметали, нећемо осетити ни ове“, истакао је Шпунт.

Русија и Кина јачају сарадњу и пријатељство

Поводом оцена да америчка политика притисака и кажњавања још више приближава Русију и Кину и јача њихову сарадњу у свим сферама, Шпунт каже да је та сарадња јака и без тога.

„Објективни фактори доприносе зближавању Русије и Кине. Кини смо ближи не зато што морамо да будемо пријатељи да бисмо се удружили против Америке, већ зато што у овој историјској фази имамо заједничке економске и геостратешке интересе - Русија је глобална енергетска сила, једна од првих у производњи угљоводоника. Такође, Русија је логистички мост за Кину, док је Кина највећи светски потрошач угљоводоника и има врло мало сопствене нафте и гаса. Факторе зближавања можемо набрајати у бескрај, али најважније је да не морамо да се зближавамо и дружимо због Америке, већ нам је ово пријатељство и партнерство потребно и без тога“, рекао је Шпунт.

Намеру САД о увођењу санкција Русији и Кини обелоданио је амерички државни секретар Мајк Помпео, који је рекао да ће рестриктивне мере бити уведене уколико те две земље буду ометале обнављање рестриктивних мера против Ирана.

Помпео намерава да лично обавести чланове Савета безбедности УН о обнављању санкција против Ирана које ће бити поново активиране за 30 дана и захтеваће да Техеран обустави све активности у вези са обогаћивањем урана.

Вашингтон намерава да продужи ембарго на испоруку оружја Ирану за 13 година, упркос чињеници да одговарајућу резолуцију нису подржале чланице Савета безбедности - САД и Доминиканска република гласале су „за“, Русија и Кина - против, док је 11 земаља било суздржано.

Према мишљењу Помпеа, свет ће бити „безбедније место“, а санкције ће спречити да Иран набави руске ПВО системе и кинеске тенкове.

С друге стране, Русија не види основа да се продужи ембарго на оружје Ирану, а сваки покушај да се ембарго учини неограниченим сматра нелегитимним. Москва подсећа да Савет безбедности УН није уводио ембарго на оружје у пуном смислу те речи против Ирана, него је увео дозвољени режим за испоруку одређене врсте оружја у Иран. Овај режим се примењује на ограничени период и тај период истиче у октобру, а сваки покушај да се искористи тренутна ситуација како би се овај режим проширио, па чак и увео ембарго на оружје на неодређено време, нема никаквих законских основа, ни политичких ни моралних.

Коментар