Европа на својој кожи осетила Украјину – неће „амерички рецепт“ и у Белорусији

Брисел је извукао поуке из украјинске проблематичне приче која још траје. Европска унија на свом континенту има геостратешке и економске интересе и за решавање проблема у Белорусији јој најмање треба украјински модел који је скројила Америка.
Sputnik

Председник Француске Емануел Макрон, после разговора са немачком канцеларком Ангелом Меркел, изјавио је да ЕУ не жели да се понови украјински сценарио у Белорусији, нагласивши да је важно да се избегне ескалација и примена насиља.
Он је додао да се Европа залаже за отворен дијалог са Русијом о Белорусији и да је руски лидер Владимир Путин подржао предлог да се Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) укључи као посредник у ситуацији у Белорусији. У тој земљи је после проглашења победе Александра Лукашенка на председничким изборима дошло до протеста опозиције која сматра да су резулати намештени.

Европа неће репризу америчког модела у Белорусији

Европа која је у случају украјинске кризе пре седам година остала по страни, а Америка водила главну реч током насилног свргавања са власти председника Виктора Јануковича, али и после тога, јасно је ставила до знања да не жели репризу, поготово што Украјина уз помоћ америчких савезника није решила ниједан горући проблем.

„Макрон жели да каже да, независно од америчких интереса, пошто се ради о европском континенту, Европа има своје интересе и геостратешке ставове. Код украјинског сценарија је лоше што је избио рат и што тај проблем још није решен, изазива дестабилизацију у Европи, а нарочито изазива дестабилизацију у односима између ЕУ и Русије“, оцена је Слободана Зечевића са Института за европске студије.

Украјински сценарио у Белорусији може негативно да се одрази и на економске интересе Француза и Немаца за сарадњу са Русијом, истиче саговорник Спутњика.

Европа на својој кожи осетила Украјину – неће „амерички рецепт“ и у Белорусији
Европа на својој кожи осетила Украјину – неће „амерички рецепт“ и у Белорусији

У Русији је кључ

И Душан Гујаничић са Института за политичке студије сматра да се ЕУ вратила у игру и да у овој европској причи Америци неће препустити неку значајнију улогу, тим пре што кључ решавања проблема лежи у Русији. Отуда и опрезнији приступ Европе.
„Делује ми да су Макрон и Меркелова као европски двојац сасвим свесни тога да Европа ништа на силу не може сама да реши, поготово неким трапавим или пребрзим приступом, већ да кључ проблема лежи, пре свега, у Русији као сили која, објективно посматрајући, има ауторитет и утицај на дешавања у Белорусији“,  каже он за Спутњик.
ЕУ је, по његовој оцени, свесна да би једним опрезним приступом, више према Русији, него према Лукашенку, морала да изгради добру позицију и да приволи Русију на једну конструктивну улогу .
Предлог да ОЕБС посредује у решавању ситуације у Белорусији, који је и лидер Русије Владимир Путин подржао, могао би да буде први корак у том правцу, сматра Гујаничић. Он додаје да свакако не треба очекивати неко брзо решење, али и да би Лукашенко морао да одигра конструктивну улогу, да не отежава преговарање, ако је идеја да нико не изађе поражен, ни понижен.
„Америка има на терену неке своје активисте који спроводе њене интересе. Али, што се тиче званичне дипломатије, мислим да она неће имати битну улогу, јер су сви свесни да би отворено америчко мешање у белоруску кризу могло да изазове само контраефекат“, мишљење је нашег саговорника.

Учила на сопственим грешкама

Европа на својој кожи осетила Украјину – неће „амерички рецепт“ и у Белорусији

На питање, зашто је у овом случају, за разлику од Украјине, Европа поступила другачије, Гујаничић каже – зато што је учила на сопственим грешкама:

„Макрон је, пре свега, свестан грешака својих претходника на челу француске државе који су покушали да играју грубо, ђоном на Русију. Он је схватио да се оштрим приступом Русији не може много постићи и његова реторика је, колико је то могуће код једног западног политичара, релативно умерена према Русији. Покушава да држи пружену руку у ваздуху“.

Он напомиње и да се такав став ЕУ уклапа и у иначе затегнуте односе са Америком у последње време.
Дистанцирање ЕУ од Америке као глобалне суперсиле или дистанцирање од тренутне Трампове политике, то су две одвојене ствари. Једно је одвајање од Америке, покушај стратешког стварања аутономније позиције у међународним односима, а друго је ако је то само жеља да се од Трампа направи дистанца“, напомиње Гујаничић, истичући да ће предстојећи председнички избори у Америци детерминисати однос САД И ЕУ у наредним годинама.
Он нема дилему да би уколико би за председника био изабран Џо Бајден, који слови за кандидата „дубоке државе“, он сигурно кренуо у једну грубљу игру према Белорусији.

Коментар