Либија: Свет поздравља иницијативу о прекиду ватре, домаћи актери о условима за реализацију

Након објаве либијске Владе националног јединства о прекиду ватре на територији целе земље и позива за стварање демилитаризоване зоне у подручју градова Сирт и Џуфра, стижу реаговања из света. Истовремено, политички актери у самој Либији истичу шта су предуслови за спровођење иницијативе.
Sputnik

Шеф Комитета националне одбране и безбедности Либије Талал ал Михуб рекао је да успех поменуте мировне иницијативе зависи од читавог низа услова и ако ти услови не буду испуњени и она ће доживети крах као и неке друге.

Према његовим речима, кључни услов је разоружавање и да Турска напусти Либију.

С друге стране, члан државног Савета Либије Мухамед Моазеб каже да би председнички и парламентарни избори могли да буду спроведени у року од шест месеци.

Такође је додао да обе стране у либијском конфликту треба да се усагласе о спровођењу уставних норми кад је реч о изборима, иако постоје одређени проблеми у савременом либијском Уставу.

Политички саветник председника либијског парламента Фатхи ал Марими каже да је међународна заједница дала гаранције за реализацију прекида ватре.

У међувремену, египатски председник Абдел Фатах ал Сиси истиче да је реч о важном кораку у циљу постизања политичке нормализације у Либији.

Поздравио је објаву о прекиду ватре и војних операција на читавој територији Либије и додао да ти кораци воде ка успостављању стабилности и напретка у земљи.

И Москва је поздравила ову иницијативу, истичући да постоје сви механизми за њено спровођење.

„Увек поздрављамо овакве изјаве, па и сада то чинимо. О томе да је важно да се заустави крвопролиће говорило се и у Берлину и у Каиру (конференције о Либији). И тада смо и званично саопштили да ово подржавамо. И сами увек предлажемо моменталан и безуслован прекид ватре“, рекао је извор у руском Министарству спољних послова.

Како је истакао, пошто не може бити војног решења, неопходно је одмах обуставити ватру и почети политички процес.

И Мисија Уједињених нација у Либији такође је поздравила објаву о прекиду ватре.

Ситуација у Либији

Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.

Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима.

Снаге команданта Халифе Хафтара покренуле су офанзиву у априлу 2019. године у покушају да заузму Триполи, али је њихова офанзива пропала у јуну јер су здружене снаге за Триполи, уз подршку Турске, успеле да одбију напад.

Коментар