Српски туристи би могли по повратку са летовања у карантин

Корона је букнула у комшилуку, Босни и Херцеговини, Хрватској и Црној Гори, али сада прети да се поново прелије и у Србију с обзиром да су то неке од дестинација на које су отишли наши грађани.
Sputnik

Према последњим подацима Хрватска има 50,56 заражених на 100.000 становника, са тенденцијом даљег раста, Црна Гора 146,9 оболелих на 100.000 грађана, а БиХ 198,2. Чланови Кризног штаба не крију да нам прети опасност од увозне короне путем наших грађана који летују у Хрватској, Црној Гори, БиХ...

Епидемиолог Тиодоровић: Ново попуштање мера током седмице, други талас крајем године

„Ми не знамо како се врше тестирања у другим земљама. У било коју земљу у региону тренутно да одете лошија је епидемиолошка ситуација него што је то у нашој земљи. Забрињава нас у овом моменту повратак наших грађана из овог региона. Очекивано је да дође до пораста броја оболелих, плашимо се секундарног преношења у нашој популацији од особа које су ишле у туристичке дестинације“, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић.

Она је рекла да се на недељном нивоу праве евалуације које су земље потенцијална жаришта за унос, где имамо највише грађана, где треба увести евентуални пи-си-ар или карантин након доласка у земљу.

„Размишљамо о томе, многе државе су увеле овакве мере за повратак из ових земаља. Таква одлука није још донета, али наравно да о њој размишљамо, то је одлука која се евалуира на дневном нивоу. Радимо епидемиолошка истраживања особа које се враћају, још нема алармантних сигнала, али та одлука је епидемиолошки оправдана“, навела је Кисић Тепавчевић, преноси „Блиц“.

Коментар