Русија враћа у погон јединствени у свету плутајући космодром - „Морски старт“

Руска влада враћа у погон јединствени у свету плутајући космодром „Морски старт“, саопштио је потпредседник Владе Русије Јуриј Борисов на Међународном војно-техничком форуму „Армија-2020“.
Sputnik

Према прелиминарним прорачунима, покретање „Морског старта“ ће бити издвојено 35 милиона рубаља (пола милиона евра). Да би плутајућа платформа била профитабилна, потребно је да се годишње са ње лансира најмање пет ракете.

На космодрому ће се највероватније користити ракете „Сојуз-5“. Специјалисти проучавају могућности њиховог коришћења у пројекту.

Русија враћа у погон јединствени у свету плутајући космодром - „Морски старт“

Пројекат „Морски старт“ је покренут 1995. године за експлоатацију ракетно-космичког комплекса на мору. Током 2016. године „С7 Груп“ је објавила информацију да је потписан уговор са групом компаније „Sea Launch“ (ћерка фирма компаније РКК „Енергија“, која улази у састав корпорације „Роскосмос“) о куповини имовинског комплекса пројекта „Морски старт“.

У марту 2020. године комплекс је пренет из Америке у Русију. Крајем априла, председник одбора директора „С7 Груп“ Вјачеслав Фиљев је изјавио, да је пројекат „Морски старт“ заустављен и да чека нека боља времена. У исто време је било објављено, да је „Роскосмос“ дао задатак свим својим компанијама да обаве економску процену исплативости нових радова на пројекту.

Космодром се састоји од плутајуће платформе „Одисеј“ и командног брода. Програм је био активан до 2014. године и са платформе, која се налазила поред америчке обале, лансиране су 32 ракете „Зенит“.

Прочитајте још:

 

 

Коментар