„Обратили смо пажњу на традиционално саопштење Европске комисије у вези са такозваним европским даном сећања на жртве тоталитарних и ауторитарних режима. Морамо констатовати да у Бриселу настављају са необичном кратковидом политиком фалсификовања и мењања европске историје. А Европска комисија поново износи тезу, коју ми квалификујемо као ревизионистичку, о томе да је споразум о ненападању, који су СССР и Немачка потписале 23. августа 1939. године, гурнуо Европу у мрак, како они кажу“, рекла је Захарова.
Према њеним речима, с тим у вези неопходно је још једном подсетити „љубитеље историјских спекулација“ да Европа није почела да тоне у мрак 23. августа 1939. године, а ако се то и десило, десило се много раније, када је у западним престоницама направљен избор у корист политике одобровољавања земље-агресора, а апогеј те политике био је Минхенски споразум из 1938. године.
„Покушаји Европске комисије да још једном повуку паралелу између СССР и нацистичке Немачке противрече свему: и историји, и чињеницама, и логици, и моралу, а пре свега, противрече одлукама Нирнбершког суда“, закључила је Захарова.
Пакт Рибентроп-Молотов
Министри иностраних послова Немачке и Совјетског Савеза, Јоким фон Рибентроп и Вјачеслав Молотов, потписали су међувладин споразум о ненападању између двеју држава 23. августа 1939. године. Према споразуму, Москва и Берлин су преузели на себе обавезу да не нападају једни дуге, поштују неутралност у случају да једна од држава уђе у рат против треће државе и да неће ступати у савезе са другим државама које су „директно или индиректно усмерене против друге државе“.
Прочитајте још: