Србија је за предстојећи састанак представника Београда и Приштине у Вашингтону, 3. и 4. септембра, добила званичну агенду и по речима председника Србије Александра Вучића, на њој је „само једна тачка која је била неприхватљива“. О чему је реч није прецизирао, али је била индикативна његова констатација да на тим преговорима очекује изненађење.
Неће Трамп ђоном на Србију
Био је и сасвим јасан — у случају да би то изненађење подразумевало међусобно признање Србије и самопроглашеног Косова, одбио би састанакса председником САД Доналдом Трампом.
Анђелковић за Спутњик каже да нико не може да зна каква ће та понуда бити, јер је евидентно да су Американци српској страни доставили нацрт економских тачака. Али, додаје он, економија зависи од политике у чијем се окружењу налази и може да се пројектује на политику.
„Eкономска питања се лако претворе у политичка, а политичка могу да крену ка признању, односно ка успостављању међусобних односа као да се ради о сувереним државама. Ми стварно не знамо шта може да буде изненађење, али је битно да српска страна има јасан став да то нећеприхватити и ако се суочи са нечим таквим да ће одбити било какав договор“, истиче саговорник Спутњика.
Важан је чврст став — нема одрицања од националних интереса
На питање какве по Србију могу да буду последице одбијања америчког предлога, па и Вучићевог сусрета са Трампом, који би, како је сам рекао, био први председник Србије коме је понуђен билатерални састанак са председником САД и био први председник Србије који је то одбио, Анђелковић сматра да нема разлога за велику бригу.
„Увек је на неки начин ризично имати ту врсту колизије интереса са великим силама, али мислим да се свет довољно променио, није ово 1999. година. Нико не може да нас бомбардује нити да на нас изврши неки превелики притисак. Трамп ће можда пробати да нам подметне нешто што нама не одговара, али ако то одбијемо, не верујем да ће он кренути ђоном на Србију, јер је српска дијаспора у Америци први пут добро организована и Трамп на предстојећим изборима рачуна на подршку Срба“, објашњава Анђелковић.
Он је уверен да на предстојећим председничким изборима ниједан Албанац у Америци неће гласати за Трампа, а многи Срби хоће. Ако би кренуо ђоном на Србију, онда би одгурнуо српску заједницу у Америци која се не би оријентисала ка Бјадену, али не би ни подржала Трампа, сигуран је наш саговорник.
„Мислим да не треба очекивати превелике последице, само је битно да имамо чврст став о томе шта је наш интерес и да га бранимо“, сматра Анђелковић.
На питање да ли би нам то затворило надаље врата за разговоре са америчком администрацијом, он то сматра небитним у односу на одбрану сопствених интереса.
„Ако се ми одрекнемо свог интереса, шта нам значе широм отворена било чија врата“, закључио је саговорник Спутњика.