Белоруски Координациони савет формира покрет за преговоре са властима

Члан председништва Координационог савета белоруске опозиције Павел Латушко изјавио је да се планира да се на бази Координационог савета опозиције Белорусије формира правни јавни покрет, који ће бити усмерен на вођење преговора са властима земље.
Sputnik

 

„Чини ми се да је данас сазрело питање стварања јавног покрета на основу Координационог савета. Врло често се поставља питање легитимитета Координационог савета као институције. Очигледно треба да почнемо да мислимо о стварању друштвеног покрета који би био формиран и регистрован на одговарајући начин, а у који би могли да уђу представници различитих слојева друштва, друштвених група... како бисмо показали властима да постоји тема за преговоре“, објаснио је Латушко на конференцији за новинаре.

Како је приметио Латушко, Савету се стално замера нелегитимност и да представља „гомилу, маргиналце и наркомане“.

Раније је помоћник председника Белорусије Николај Латишонок изјавио да власти не планирају да преговарају са опозицијом, већ само са иницијативним групама. 

Представници белоруске опозиције, који не признају резултате председничких избора, формирали су Координациони савет за предају власти. Државно тужилаштво је с тим у вези покренуло поступак у складу са чланом 361 Кривичног закона о позивима на акције усмерене на штету националној безбедности Републике Белорусије.

Према овом закону, предвиђена је затворска казна до пет година. Чланови Председништва Координационог савета позвани су на саслушање у Истражни комитет као сведоци. Савет опозиције тврди да су сви циљеви и методе које он одређује легални и засновани на Уставу земље.

Ситуација у Белорусији

Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.

Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.  

Прочитајте још:

Коментар