Недавно су државни секретар САД Мајк Помпео и министар одбране Пољске Мариуш Блашчак потписали споразум о сарадњи у области одбране, која подразумева распоређивање најмање хиљаду америчких војника у Пољску, подсећа лист.
Када је Трамп саопштио о скраћењу америчког контигента у Немачкој настала је бура. Изјава је била преувеличана, јер је од тих 12.000 војника, који су напустили Немачку, план да половина њих буде распоређена у друге Европске земље, укључујући и Пољску.
САД као и раније плаћа скоро 70 процената од свих трошкова НАТО на одбрану. Међутим, оваква ситуација је била и пре садашњег председника Америке Доналда Трампа, па и пре некадашњег председника Америке Ричарда Никсона. Амерички председници су тражили од европских савезника да се сами побрину за своју заштиту још од почетка хладног рата 1947. године, оцењује аутор чланка.
"Руска претња" Европи
Када је реч о заштити Европе од могуће „Руске претње“, већина чланица НАТО има „друге приоритете“, пише „Хил“ - мигранти, борба са пандемијом и економски стимуланси, као и многи други унутрашњи проблеми. Поред тога оне не морају да се брину, јер ће их САД заштитити од Русије.
Ако САД жели да помогне НАТО да уздржи Русију, онда је најбоље да им помогне саветима и наоружањем, оцењује аутор. Естонија је учинила корак даље у односу на друге, она је вратила одслужење војног рока, а како наводи „Хил“, Русија тренутно нема ни жељу ни снагу да окупира Украјину, а да не говоримо о рату са Пољском или Балтичким земљама.
НАТО је алијанса која функционише по принципу аутопилота - у најбољем случају представља ометање пажње и снаге, у најгорем – потенцијалан разлог за будуће конфликте. Америка, која се бори са унутрашњим проблемима, пре свега националним дугом који расте великом брзином и реалним противником Кином, требало би да пружи заштиту Европи и самим Европљанима“, закључује аутор.
Прочитајте још: