Потпредседник Међународне академије медицинских наука и потпредседник британског Црвеног крста Надеј Хаким каже да су клиничка испитивања руске вакцине „Спутњик V“ показала изванредне резултате које светска медицина признаје.
„Доказано је да је вакцина безбедна и ефикасна, без озбиљних нежељених дејстава. У њој се користи проверена платформа заснована на људским аденовирусним векторима, што је данас најбезбеднији механизам за уношење генетичког кода вирусне бодље у организам човека“, истакао је он.
Такав приступ је, додаје Хаким, детаљно је проучен не само у Русији, већ и у иностранству. Русија има дугогодишње и успешно искуство развоја вакцина и и даље је лидер у тој области, истакао је он.
Надамо се, каже Хаким, да ће вакцина ускоро бити доступна у целом свету како бисмо успели да зауставимо пандемију и омогућимо људима повратак нормалном животу.
Молекуларни вирусолог Универзитета Ланкастер Мухамед Мунир каже да, судећи по подацима објављеним у часопису, вакцина је показала безбедност и висок степен имуногености. Постоје, истиче он, неке карактеристике које чине ову вакцину перспективном.
Идеја да се користе два различита аденовируса у својству вектора превазилази многе напредне вакцине, додао је он.
По правилу, имуни систем прихвата векторне беланчевине као антиген, аналоган беланчевини S SARS-CoV-2 и због тога се такође јавља имунолошки одговор против тих беланчевина.
Ако се људи ревакцинишу (друга доза или поновељна вакцина) имунитет који је постојао раније може да угрози ефикасност друге дозе вакцине. Коришћење вектора другог типа, као код руске вакцине, омогућава да се избегне тај проблем. Резултат је – веома позитиван почетак.
Професор вирусологије на Универзитету Рединг, Јан Џонс, каже да је истраживање„Лансета“ потврдило оно што је раније било утврђено и прихваћено код аденовирусних вектора – они су у целини безбедни и обезбеђују имунолошки одговор на беланчевине Sars-CoV-2.
Иако је њихова количина релативно мала употреба вектора два различита серотипа, судећи по свему, обезбеђује добар ниво неутралишућих антитела и активности Т-ћелија.