Амерички председник Доналд Трамп јавно је напао врх оружаних снага и оптужио Пентагон да води ратове како би се увећавао профит војне наменске индустрије.
„Знам да војни врх није у љубави са мном, али војници јесу. Врх Пентагона није, они не желе ништа друго осим да воде ратове, како би све оне ’дивне‘ компаније из индустрије наоружања, које производе бомбе, ракете и авионе, биле срећне и задовољне“, рекао је Трамп на конференцији за новинаре у Белој кући.
Удар на Трампа због критике војних интервенција
Одличан познавалац прилика у САД политиколог Александар Павић за Спутњик каже да је Трамп изјавио управо оно што све време мисли. Он подсећа да је сличне изјаве амерички председник имао и током 2016. године, јер је један од главних стубова његове кампање било залагање за прекид бесмислених ратова у које се Америка умешала.
„Критиковао је неколико војних интервенција, најпре ону у Ираку, још тад је ударио у интересе војноиндустријског комплекса. Међутим, морао је да спусти лопту због свих напада којима је изложен откако је постао председник. Отварање афере ’Раша гејт‘, која траје више од три године, натерало га је да не отвара сувише фронтова, овај је делимично затворио тако што је повећавао Пентагону буџет“, каже Павић.
Он подсећа да је Трамп заоштрио односе не само са војноиндустријским комплексом, већ и са добрим делом Стејт департмента, али и обавештајне заједнице, посебно са ЦИА, али и са Еф-Би-Ајом, па је морао да негде нађе савезнике, те да је то додатни разлог давања новца Пентагону.
„Привремено је угасио тај фронт, али не и потпуно, све време смо сведоци удара пензионисаних врло високих америчких официра, чак и бивших начелника Генералштаба, па и његовог некадашњег министра одбране Џејмса Матиса, који га јавно критикује. Те критике су у последњих неколико месеци постале још јаче.“
Обични војници воле Трампа
Трампова најновија критика војске заправо је реакција на последње јавне наступе бројних војних руководилаца из Пентагона, који тврде да су односи са председником државе све напетији. Војни званичници кажу да је Трамп јавно изговорио грубе и увредљиве квалификације на рачун припадника америчке војске и ратних ветерана.
Поједини амерички медији пренели су да је први човек САД током званичне посете Француској у новембру 2018. године, на комеморацији поводом 100 година од завршетка Првог светског рата на војном гробљу у Ен Марни, давао непримерене изјаве и увредљиве квалификације на рачун погинулих војника.
Доналд Трамп жестоко је демантовао ове наводе, а Александар Павић каже да су ову информацију демантовали и људи који су присуствовали скупу.
„То је било срачунато да уништи Трампов имиџ међу Американцима патриотама, не само међу војском, већ и бирачким телом. Али Трамп је у праву када каже да га врх Пентагона већином не воли, али да га војска воли. Већински, војска је гласала за Трампа, међу обичним војницима и нижим официрима он ужива много већу подршку него што је уживају демократе“, истиче наш саговорник.
Напади официра имају посебну тежину
Он додаје да напади на америчког председника који долазе од људи у униформама имају посебну тежину, јер је америчко друштво изузетно милитаризовано.
„Официри су у традиционалној Америци нека врста божанства, као што је некада био српски официр међу Србима. Довољно је да кажете да сте пензионисани официр, што виши чин то боље, још ако сте били у Вијетнаму или касније у Ираку или Авганистану, имате пуну слободу да кажете шта год хоћете на медијима, којима добро дође да то кажете, ако следите њихову агенду“, објашњава Павић.
Пентагон није званично одговорио на захтев америчких медија да прокоментарише Трампове изјаве и однос према војсци.
На све или ништа — да Бајден победи
Ова чињеница не чуди нашег саговорника, он сматра да су у финишу кампање све ствари изашле на видело, а посебно чињеница да војноиндустријском комплексу смета што Трамп жели да смањи амерички војни ангажман.
„Неколико пута је пробао да потпуно повуче војску из Сирије, стално притиска да се повуче остатак војске из Авганистана, тако да им заиста смета, а тешко је да га отворено нападају због великог војног буџета које им је одобравао. Али сада се ближе избори, иде се на све или ништа у покушају да се на било који начин помогне Бајдену да победи. Тој мочвари, а мочвара је војноиндустријски комплекс, на првом месту је да врати позиције у Белој кући, да је поврати под своју контролу“, закључује Александар Павић у разговору за Спутњик.