Немачка неће насести на америчке трикове за заустављање „Северног тока 2“

Немачка не може да преживи од течног гаса из САД. Она је једина индустријска сила у Европи, а индустрији су потребни велики енергетски ресурси, који танкерима из Америке у тим количинама не могу бити допремљени, сматра генерални директор руског Института за регионалне проблеме Дмитриј Журављов.
Sputnik

Он објашњава да ће стога, двоумећи се између економске користи и политичке уније, Немци, свакако, желети да заврше изградњу „Северног тока 2“ и неће насести на америчке трикове.

Журављов, коментаришући изјаву америчког председника Доналда Трампа да подржава стопирање изградње тог гасовода због „тровања“ руског опозиционара Алексеја Наваљног, додаје да ће санкције против „Северног тока 2“, уколико буду уведене, имати далекосежне последице, с обзиром да би то довело до подривања енергетске безбедности Немачке и низа других земаља ЕУ, упозоравају руски експерти.

Полазећи од тога да „Северни ток 2“ није само руски, већ је, пре свега, европски пројекат и да га је првобитно покренула европска страна како би повећала своју енергетску безбедност због одлуке о напуштању коришћења енергије из атомских електрана до 2022. године, а такође и угља као горива у енергетици, руски аналитичари оцењују да ће у Немачкој превладати „здрав разум“. На томе је управо и базирана позиција Немачке, коју је упркос огромним притисцима од стране САД Берлин више пута исказивао.

Тренутна ситуација са руским опозиционим лидером, оцењују аналитичари, створена је како би се Немачка сатерала у ћошак и натерала да повуче потезе који не одговарају. „Мислим да ће на крају по овом питању превладати здрав разум“, каже Журављов.

Немачка неће насести на америчке трикове за заустављање „Северног тока 2“

Немачка под притиском Вашингтона

Дискусије око будућности „Северног тока 2“ узавреле су након инцидента са блогером Алексејoм Наваљним и тврдњи Берлина да је он отрован супстанцом из групе хемијских бојних отрова „новичок“, због чега се тражи од руских власти да објасне насталу ситуацију. Један број немачких политичара сматра да због „случаја Наваљни“ треба прекинути рад на гасоводу, док је немачка канцеларка Ангела Меркел саопштила да су то два одвојена питања, да би се касније огласио и портпарол немачке владе Штефен Зајберт, који је рекао да Меркелова није искључила да ће развој ситуације са Алексејoм Наваљним утицати на одлуку о завршетку изградње „Северног тока 2“.

Осврћући се на ту изјаву Зајберта, руски аналитичари напомињу да портпарол немачке владе није дао никакву конкретну изјаву о увођењу санкција против „Северног тока 2“, већ је само рекао да их „не искључује“. Такав потез, како се оцењује, намењен је смањењу хистерије, која се намерно надувава око тренутне ситуације како би се извршио притисак на владајућу коалицију Немачке и канцеларку Ангелу Меркел лично.

„Немце, наравно, омета политичка страна — њихов главни савезник су Американци. Иако актуелна немачка влада има тешке односе са САД, Американци, који заиста не желе да ’Северни ток 2‘ буде реализован, остају њихов стратешки савезник. Они желе да Немачка добије њихов гас, јер је то корисно за САД. Осим тога, то је за њих политички корисно и зато што тиме слабе Русију. Стога Немци, с једне стране, све време говоре о економским користима пројекта, а с друге стране почињу да говоре о санкцијама и успоравању изградње гасовода“, објаснио је Журављов.

Обустављање пројекта „Северни ток 2“ због ситуације са Наваљним довело би до прекида енергетске сарадње Немачке и Русије, што би наштетило угледу владе Немачке, док би оператер пројекта могао да затражи надокнаду штете. Због тога су стручњаци уверени да Немачка неће поклекнути под притисцима Вашингтона. Поред тога, немачке фирме су у овај пројекат уложиле милијарде долара, а томе у прилог иде и чињеница да у овом пројекту учествује више од 100 компанија из 12 европских земаља, а половина њих је из Немачке. Друго, „Северни ток 2“ ће омогућити Немачкој улогу једног од најважнијих гасних центара у Европи и гарантоваће јој енергетску безбедност.

Немачка неће насести на америчке трикове за заустављање „Северног тока 2“

Санкције су могуће?

С друге стране, Доналд Трамп је изјавио да подржава прекид изградње гасовода, подсећајући да је он то и први предложио, с обзиром на то да „САД штите Немачку од Русије“, док Берлин притом плаћа Москви „милијарде долара“ за енергенте.

Истовремено, ни сам Трамп није сигуран да је Немачка спремна да се одрекне „Северног тока 2“, будући да је Берлин, према његовим речима, у тешком положају због одлуке да се одрекне угља и нуклеарне енергије.

Амерички лидер је рекао да Вашингтон нема доказе о умешаности Русије у „тровање“ Наваљног, али је нагласио да ће бити „врло љут“ ако се то потврди. Он је додао и да америчке власти немају разлог да оспоравају закључак немачких стручњака у вези с тим што се догодило Наваљном и подсетио је да „нико није био строжи од њега према Русији“.

Русија је негирала било какву умешаност у инцидент, а из Кремља је саопштено да је Москва спремна да учествује у непристрасној истрази о наводном тровању руског опозиционара. С друге стране, Москва истиче да је „Северни ток 2“ комерцијални пројекат и сматра да треба да остане ван политике, јер јача енергетску безбедност саме Европе, а такође и ствара платформу за развој економске сарадње.

Међутим, поједини експерти не искључују могућност да ће Трамп увести санкције против „Северног тока 2“ пре председничких избора у САД, јер је „случај Наваљни“ додатни изговор за то.

Руски министар енергетике Александар Новак истиче да ће гасовод „Северни ток 2“ бити реализован, без обзира на све потешкоће и ситуације на тржишту, с обзиром да је то дугорочан пројекат.

Коментар