Израел хоће да учествује у трећој фази руске вакцине против ковида

Израелски лекари упознали су се са извештајем руских научника у часопису „Лансет“ о вакцини „Спутњик V“, уверени су да је направљена на поузданој платформи и надају се учешћу у трећој фази њеног испитивања, изјавила је шеф одељења за трансплантацију коштане сржи и имунотерапију Универзитетске клинике Хадаса у Јерусалиму професор Полина Степенска.
Sputnik
„Чланак је урађен врло добро, пажљиво сам га прочитала. Прочитала сам и чланак и све приложене материјале и, наравно, он убеђује у оно о чему су говорили научници са Института ‘Гамалеја’: да је платформа несумњиво доказана, добра, платформа два аденовируса је врло интелигентно направљена, а резултати клиничког испитивања у принципу такође убеђују оно о чему су говорили научници са Института ‘Гамалеја’“, рекла је Степенска.

Тренутно почиње трећа фаза тестирања укључивањем хиљада добровољаца. Степенска се нада да ће израелски лекари моћи да учествују у истраживачком раду на испитивању руске вакцине.  

„Трећа фаза може се изводити у различитим земљама. Колико сам схватила, постоји споразум о трећој фази између различитих земаља. И ми у Израелу смо заинтересовани за учешће у трећој фази. Биће нам веома драго ако наше колеге у Русији позитивно одговоре на то. А куповина вакцине у различитим земљама је одлука државе и владе. Колико сам разумела, многе земље су заинтересоване за ово“, истакла је она.

Велико интересовање за руску вакцину и велики број поруџбина могу, према Степенској, покренути питање сарадње између Израела и Русије, укључујући масовну производњу вакцине.

Коментар уредника на чланак руских научника у часопису „Лансет“ написао је познати израелски научник и водећи научни сарадник Института „Џонс Хопкинс“ Наор Бар Зеев. Према речима Степенске, он детаљно сумира све предности и недостатке рада руских истраживача. Међу плусевима, Степенска наводи јачи имунитет формиран након вакцинације „Спутњиком V“.

Министарство здравља Русије регистровало је 11. августа прву вакцину на свету за превенцију ковида 19, коју је развио Научно-истраживачки центар „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције. Крајем прошле недеље у медицинском часопису „Лансет“ објављен је извештај о раду руских научника. Прва серија руске вакцине против ковида 19, коју је развио Центар „Гамалеја“, већ је пуштена у цивилни промет.  

Прочитајте још:

Коментар