„Ово је био веома узбудљив, али и изузетно изазован пројекат“, рекла је у изјави ЛуциJа КлеJнт, научница са Лајбницовог института за соларну физику у Фрајбургу и водећи истраживач на пројекту. „За само годину дана потпуно смо редизајнирали оптику, механику и електронику како бисмо постигли најбољи могући квалитет слике.“
ГРЕГОР је своја истраживања започео 2012. године као највећи европски соларни телескоп, а пројекат надоградње започео је 2018. Надоградње су укључивале радове на оптичким и управљачким системима телескопа, бојење опсерваторије тако да рефлектује мање светлости и мање омета посматрање како би побољшали научни резултат запажања.
Све у свему, телескоп сада омогућава научницима да ухвате карактеристике на сунцу које су широке само 50 километара, наводи се у изјави. А пошто је соларна активност тренутно у успону, јер се минимална тачка тренутног 11-годишњег соларног циклуса завршава, ГРЕГОР-у ће то бити довољно за проучавање.
„Пројекат је био прилично ризичан јер такве надоградње телескопа обично трају годинама, али сјајан тимски рад и помно планирање довели су до овог успеха“, Светлана Бердјугина, астрофизичарка са Универзитета Алберт-Лудвиг из Фрејбурга у Немачкој и директорка Лајбниц Института за соларну физику. „Сада имамо моћан инструмент за решавање загонетки на сунцу.“
Надоградње су описане у раду објављеном 1. септембра у часопису Астрономи и Астрофизикс.