„Вирус не постоји“, „Маска убија“, „Не бојимо се“, пароле су које одјекивале Мадридом у августу. „Ковид је лаж, нисмо сви ковидиоти“, „Боље гроб него роб“, „Слободан живот је наша моћ“, поручено је из Загреба у септембру. „Нећу да ме маскирају, тестирају, прате“, писало је на транспарентима још у јулу у Лондону.
Сличне поруке послате су и са протестних скупова у Паризу, Берлину, Монтреалу…
Између здравља и слободе
Противници ношења маски постоје и у Србији и веома су активни на друштвеним мрежама, те се често може прочитати како се хвале својим „успесима“ да су некога натерали да скине маску, или пак да су „маске некада носили само робови“.
Демонстранти широм света или уопште не верују у постојање вируса корона, или не верују у могућност да ова зараза доводи до смрти. Неки пак сумњају у саму могућност спречавања ширења Ковида-19 помоћу маски.
Они тврде да су грађанима ограничена темељна права и слободе увођењем мере обавезног ношења маски на јавним местима.
Под паролом да су маске „брњице", средство „понижења" које намеће власт како би контролисала становништво, они оправдавају неношење маски. Речито је објашњење Пилар Мартин, 58-огодишње домаћице из Сарагосе, која је дошла на протест у Мадриду јер сматра да државе претерују с бројевима заражених како би сузиле грађанска права.
"Терају нас да носимо маске, желе да нас затворе. То су саме лажи", рекла је.
Присталице теорија завере
Међу демонстрантима, има оних који су задојени теоријама завере о коронавирусу, али неретко су присутни и поклоници других теорија. Тако се у недељу на скупу против ношења маски у Монтреалу окупио и велики број људи са обележјима крајње десничарске групе из САД која заступа теорију завере да иза кризе са короном стоји сатанска, педофилска организација која покушава да тајно контролише читав свет.
Зашто су важне заштитне маске?
Светски медицински стручњаци једногласно позивају да се маске носе, истичући да на тај начин блокирамо капљице које издишемо или удишемо, а у којима се потенцијално налазе вируси. Утврђено је да се приликом изговарања једноставне фразе произведе стотине капљица у распону од 20 до 500 микрометара. Када се преко уста стави тканина, готово све те капљице су блокиране.
Најважнија улога ношења маске је да спречи да заражени људи пренесу вирус на друге - то је епидемиолошка мера „контроле извора", односно заштите околине и људи који се налазе у њој. Чак и кад сматрамо да смо здрави, саветује се ношење маски, јер се вирус потенцијално може ширити иако немамо видљиве симптоме који су карактеристични за носиоце вируса.
У свету је досад регистровано нешто више од 29 милиона случајева заразе вирусом корона, а од последица Ковида-19 од почетка епидемије умрло је 929.112.
Прочитајте још: