Грегор Гизи, посланик немачког Бундестага логично размишља:
„Путин, ако је кривац био он, шаље овамо најважнији материјални доказ – човека, како бисмо ми овде све код њега нашли. Злочин мора имати неку логику“, преноси ЗДФ.
Привлачи пажњу још једна нелогичност – најпре Канада уноси „Новичок“ на списак забрањених супстанци ОЗХО. Руси чекају да та забрана (у јуну ове године) ступи на снагу, и онда отрују Наваљног управо том супстанцом, па га пошаљу у Немачку да би, поред покушаја убиства, били оптужени и за кршење Конвенције за забрану хемијског оружја. Чисти добитак! Они, којима је таква логика сумњива, као што је Гизи, добијају етикету „Путинов адвокат“.
Све се врти око „Северног тока 2“
Наравно, последица тог „руског лудила“ је иницијатива за кажњавање Русије.
Један од немачких политичара који се залаже за обустављање пројекта изградње гасовода је и кандидат за канцелара Немачке Норберт Ретген.
„У новој политици односа према Русији све се врти око 'Северног тока 2'. Ако сада завршимо изградњу овог руског пројекта, то ће бити доказ Владимиру Путину да он може себи све приуштити“, каже Ретген.
То је објављено на званичном сајту организације „Атлантски мост“, која лобира за зближавање САД и Немачке. Заменик председника организације је – Ретген.
Оптужбе и претње санкцијама су целе претходне недеље стизале из Берлина. Иако је 27. августа Генерално тужилаштво Русије послало захтев Немачкој да јој пошаље доказе о наводном тровању – одговора и даље нема.
Посланик Бундестага Родерик Кизеветер сматра да Немачка ни у ком случају не треба предати информације о Наваљном Русији, јер руске специјалне службе наводно само и чекају да добију податке да би на основу њих „усавршиле“ „Новичок“ за наредне нападе.
Ко је Марија Певчих
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, приметио је необичну појаву - да сви који су били у пратњи Наваљног полако одлазе у Немачку, истакавши да се нада да ће „бесмислени поступци бити прекинути и да ће Немачка, макар ради репутације немачке прецизности, испунити своје обавезе према споразуму са Русијом“.
На чудан начин у причу се уплела и Марија Певчих, једна од особа из пратње Наваљног по Сибиру, која је избегла давање исказа руској полицији, али се изненада појавила у Немачкој болници „Шарите“.
Ко је Марија Певчих? Ова мистериозна савезница руског опозиционара живи у Лондону и наводно има везе у британском парламенту. На интернету о њој постоји веома мало података. Она је једна од шест особа које су пратиле Наваљног током путовања по Сибиру. Руске телевизија приказала је снимке на којима се види како она улази у немачку болницу. Руски медији пишу да је највероватније она предала флашу на којој су, према писању немачких медија, пронађени трагови отрова.
Али, откуд њој флаша, кад се на снимцима Наваљног са аеродрома види само шоља чаја. Никакве флаше нема. А да је раније попио отров, Наваљни не би жив стигао до авиона.
И министар спољних послова Немачке Хајко Мас имао је чудан захтев - да Русија омогући да ОЗХО преузме истрагу, и обезбедити приступ авиону којим је летео Наваљни у Русији, као и извештај о анализама из болнице у Омску. Колико је то бесмислено види се из податка да је Наваљни летео авионом С7 компаније „Боинг“, који лети свакодневно и врло је тешко поверовати да након толико дана, у њему постоје трагови отрова.
У међувремену, „Шпигл“ пише да је још претходног викенда берлинску клинику „Шарите“ у којој се лечи Наваљни, посетила делегација ОЗХО и добила узорке крви и урина Наваљног, што руска страна негира.
Верзија „Новичока“ јача – а не убија
„Шпигл“даље тврди да се у случају Наваљног наводно ради о „јачој“ верзији „Новичока“, него у случају Скрипаљ. Како лист пише, то је прошле седмице потврдио и шеф немачке обавештајне службе БНД.
Један од твораца „Новичока“, хемичар Леонид Ринк одговара: „Да је дошло до тровања 'Новичоком' или било којом другом супстанцом на том нивоу, он би био покојник“, рекао је Ринк.
У међувремену Наваљни се опоравља и „Шпигл“ пише да може да говори. Према неким подацима, већ је изразио жељу да се врати у домовину.
На крају се враћамо главном циљу читаве афере – покушајима да се заустави Северни ток 2. Ипак, упркос упорним настојањима САД, и још неких западних земаља, у Немачкој још увек постоји зрнце разума – све су чешћа питања, колико би кажњавање Русије наштетило Немачкој.
Министар економије Немачке Петер Алтмајер подсећа да не зна ниједан случај када је земља, као што је Русија, изменила своје понашање због санкција.