Ком Месићу веровати – миритељу са Србима или Туђмановом саветнику

Месић је прешао пут од главног Туђмановог саветника, човека који је отворено звецкао оружјем, претио Републици Српској, а данас изиграва либералног политичара препуног разумевања за страдање Срба, нисам сигуран ком Месићу треба да верујемо, каже историчар Милан Гулић, реагујући на Месићеву изјаву да су Срби највећа жртва рата.
Sputnik

Изненађујућу изјаву да су "Срби највећа жртва последњег рата, па чак и они који су били лојални Хрватској, радили свој посао или је бранили“ Месић, последњи председник Председништва СФРЈ и некадашњи председник Хрватске, дао је за франкфуртске "Вести".

Створена је, каже, атмосфера да су највећи непријатељи Хрватске сви Срби, али да се то помало мења набоље, а нада се да ће корак који је направио потпредседник хрватске владе Борис Милошевић (доласком у Книн на прославу Олује) помоћи Хрватима да схвате да Срби нису проблем, ни опасност за Хрватску. "Да би се у томе успело, Хрватска мора да се додатно отвори и то пре свега према Србији", поручује Стјепан Месић.

Ком Месићу веровати – миритељу са Србима или Туђмановом саветнику

Миритељ са Србима величао НДХ

Историчар Милан Гулић није изненађен овом изјавом Стјепана Месића, јер, како каже, није ново да овај политичар даје радикалне изјаве које су неспојиве са оним што је раније говорио и радио.

Он напомиње да се у потпуности слаже са Месићем - да Срби јесу највеће жртве, али да је важно од кога је ова изјава дошла: да је реч о човеку који је са веома високих функција допринео несрећним дешавањима на простору бивше Југославије.

"Месић је и те како допринео да ова теза буде тачна, у то време није био млад политичар, па да неке од његових радикалних изајава припишемо младости, већ је био човек у зрелим годинама, и те како је био свестан своје одговорности. Подсетимо се, негирао је злочиначки карактер логора Јасеновац, хвалио министра унутрашњих послова Андрију Артуковића, говорио о томе како је хрватски народ у Другом светском рату победио два пута, први пут 10. априа 1941, када је проглашена НДХ. Након таквих изјава и такве политичке улоге, тридесет година касније, говори о томе да су Срби највећи страдалници. Такав обрт могу да назовем само једном речју - лицемерје", каже Гулић.

Ком Месићу веровати – миритељу са Србима или Туђмановом саветнику

Председник Хрватске претио Републици Српској

Он додаје да не треба заборавити да Месић није имао радикалне изјаве само почетком деведесетих, већ је и касније као председник Републике Хрватске 2010. године претио Републици Српској војном интервенцијом.

"Ако је прешао пут од главног Туђмановог саветника, преко човека који 2010. звецка оружјем и то нескривено, а данас изиграва неку врсту либералног политичара препуног разумевања за страдање других народа, онда заиста нисам сигуран у ког Месића треба да поверујемо, коме треба да верујемо, оном с почетка деведесетих, оном из 2010. или овом данас", оцењује Гулић.

"Југославије више нема", али морамо у ЕУ

У интервјуу за франкфуртске "Вести" Стјепан Месић је посебну пажњу посветио тези да комшије није могуће мењати, да је у региону потребно сарађивати и схватити да, ако су се Французи и Немци после три велика рата договорили да стварају нову Европу која ће отварати границе и штити националне мањине, онда то ваљда могу да учине и Хрвати и Срби.

И део Месићевог иступања о томе да концепт уједињене Европе искључује било какву могућност да дође до новог рата на овом простору, не чуди Гулића. Он каже да не треба заборавити да је управо Стјепан Месић учествовао у разбијану државе која је подсећала на уједињену Европу.

Језива антисрпска порука Стјепана Месића из 1991. повампирила се данас у Црној Гори /видео/

"И даље су на политичкој и јавној сцени људи који причају о некаквој наднационалној заједници оличеној у Европској унији, а са друге стране, све су урадили да се мање заједнице разбију, од оних који су разбијали социјалистичку Југославију, међу којима је и Месић, до оних који су разбиијали државну заједницу Србија и Црна Гора, какав је Мило Ђукановић. Сада нам ти људи причају о некаквом уједињавању и Европи без граница, након што су границе направили, како нека песма каже, на сваких 200 метара. И ту се радио о, најкраће речено - лицемерју", истиче наш саговорник.

На крају раговора за Спутњик историчар Милан Гулић каже да није проблем у изјавама и искреним или неискреним обртима, већ у људима који су спремни да поверују у Месићево миротворство.

"Не може човек који је гурао у рат и страдање огромних размера сада да изиграва миротворца. Неко други може, али Стјепан Месић не, закључује Гулић.

Коментар