Аудио-запис разговора на Јутјубу је објавио пранкер Алексеј Стољаров, познат као Лекус.
Улогу Тихановске играла је девојка-пранкер. У разговору, Сасоли је изјавио да је Европски парламент веома забринут због ситуације у Белорусији, а такође упитао Тихановску како се осећа. Осим тога, позвао је Тихановску да дође у Европски парламент и обећао да ће разматрати могућност посете са председником одбора за спољну политику Дејвидом Макалистером.
„Следеће заседање имаћемо почетком октобра и то ће бити добар разлог да нас посетите... Претпостављам да могу да разговарам са председавајућим Макалистером. Могу са њим да организујем вашу посету... Можемо да разговарамо о тој посети, организујемо конференцију за медије или нешто слично. За неколико дана састаћу се са господином Макалистером и заједно ћемо размислити ко може да вам помогне да радите на томе како да утичете на јавно мњење и на земље. Мислим да је то за сада најбоље“, рекао је, између осталог, Сасоли.
Пранкери су у име Тихановске питали да ли Европски парламент намерава да уведе санкције Белорусији и које конкретно.
Као одговор на то Сасоли је поново позвао Тихановску на састанак почетком октобра.
Представљајући се као Науседа, пранкер је рекао Сасолију да су наводно успели да успоставе незваничну везу са белоруским премијером Романом Головченком и да многи у влади и парламенту подржавају Тихановску и чекају „згодан тренутак када ће Лукашенкова позиција коначно ослабити“. Сасоли је ово назвао „врло занимљивом информацијом“.
Касније је пранкер Владимир Кузњецов, познат као Вован, изјавио за Спутњик да је идеја да се насамари шеф Европског парламента дошла након саопштења о пакету европских санкција против Белорусије који је у припреми.
Ситуација у Белорусији
У Белорусији су 9. августа, након председничких избора, почели масовни протести опозиције. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Раније је шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ изјавио да би санкције против Белорусије требало да се усвоје што је пре могуће.
Прочитајте још:
- Руски пранкери се нашалили са пољским председником: Истрага о умешаности руске тајне службе
- Европски парламент саопштио датум до када ће признавати Лукашенка за председника Белорусије
- Захарова: Позив Тихановске у Брисел – мешање у унутрашње послове Белорусије