Спектакуларни фестивал ватромета на московском небу /фото/

Најмање 15 тона пиротехнике и око 12.000 ватромета испаљених у парку Патриот у околини Москве обасјало је небо током шестог Фестивала ватромета „Ростех“, једног од три најспектакуларнијих фестивала пиротехнике у свету.
Sputnik

Овогодишњи шоу, посвећен 75. годишњици победе над фашизмом у Другом светском рату,
почео је празничним ватрометом по узору на онај какав је био на прослави победе, 9. маја 1945. године, а извео га је тим „Пиротехничких технологија“.

 

Спектакуларни фестивал ватромета на московском небу /фото/

 

По историјским узорима

Јединствена пиротехничка средства за ватромет направљена су по историјским узорцима, а испаљена су из артиљеријског оруђа ЗИС-3, произведеног 1943, а које је коришћено и у свечаном ватромету пре 75 година.

Фестивал се одржава шести пут, али је ово први пут да на њему учествују само руски пиротехничари, и то шест најбољих руских екипа из Москве, Санкт Петербурга, Калињинграда, Новосибирска, Хабаровска и Черкеска, док су због пандемије гости из иностранства изостали.

Једногласном одлуком жирија победила је екипа из Новосибирска, друго место су заузели пиротехничари из Санкт Петербурга, а треће из Хабаровска.

Због пандемије вируса корона, ове године фестивал је одржан у формату телевизијског спектакла, али се организатори надају да ће догодине бити враћен у Москву и да ће поново имати статус међународног.

Ове године фестивал је пресељен у војни парк Патриот на шездесетак километара од руске престонице, како би се у Москви избегао ризик масовног окупљања људи.

Сваки ватромет је потпуно јединствен

Помоћница генералног директора „Ростеха“ Јулија Воронова је напоменула да је ове године уведена још једна новина, с обзиром да је организован директан телевизијски пренос – први пут у историји фестивала стручњаци су коментарисали сваку екипу, њихово мајсторство и објашњавали важне техничке детаље.

Према пропозицијама, такмичење пиротехничара је одржано у две фазе – свака екипа, у трајању од два минута, имала је задатак да се представи уз традиционалну и савремену музику из свог краја, а на располагању је било још три минута за програм по сопственом избору.

Како су открили учесници, припреме за такмичење трају месецима, а екипе спремају програм специјално за фестивал. Како истичу такмичари, сваки ватромет је увек јединствен и практично га је немогуће поновити.

Спектакуларни фестивал ватромета на московском небу /фото/
С обзиром да ефекте на небу треба ускладити са музиком, овде се радило о једној од најзахтевнијих форми ватромета, коју пиротехничари не изводе баш често, осим у посебним приликама, попут овако великих такмичења и прослава.

Последњих година фестивал „Ростеха“ је ушао у три највећа у свету пиротехничка шоу-програма, заједно са онима који се одржавају у Кану и Дубаију.

Коментар