„Не покушавајте да омаловажите конструктиван предлог председника Русије Владимира Путина о сазивању конференције за земље које су заинтересоване за сарадњу о стварању вакцине против ковида. Спасавајте животе Американаца. Борите се против ковида 19, а не против руских вакцина“, наведено је у саоштењу амбасаде на Твитеру.
Портпаролка Стејт департмента Морган Ортагус је путем друштвене мреже раније критиковалаизјаву Путина током обраћања Генералној скупштини Уједињених нација о томе да је руска вакцина безопасна и ефикасна, рекавши да су независни експерти довели у сумњу резултате прве и друге фазе клиничких испитивања.
Руски председник је током обраћања Генералној скупштини УН изјавио и да је Русија отворена за партнерство у борби против вируса корона и предложио да се одржи видео-конференција о вакцинама. Он је такође предложио да се службеницима УН бесплатно дају вакцине против овог вируса.
Критика Путинове иницијативе о „зеленим коридорима“ – доказ некомпетентности
Амбасада се осврнула и на критику Стејт департмента упућену Путиновој иницијативи о стварању „зелених коридора“ за трговину, слободних од трговинских ратова и санкција, рекавши да је Министарство иностраних послова САД коментаришући идеју руског лидера показало некомпетентност.
Путин је, говорећи у уторак на 75. заседању Генералне скупштине УН, назвао предлог Русије за увођење „зелених коридора“ актуалним. Портпаролка Стејт департмента је одговорила на то, назвавши појам „зелени коридори“ погрешним, јер, како је рекла, производи, лекови и средства индивидуалне заштите нису предмет америчких санкција. Она је на Твитеру написала да је „Русија забранила испоруке многих врста пољопривредних производа САД као одговор на на америчке и европске санкције за руских акција у Украјини“, и да „како би увозила више хране, Русија мора да укине ембарго“.
Руске дипломате реаговале су путем Твитера, подсетивши да је „иницијатива о 'зеленим коридорима' први пут предложена током ванредног самита Г20 у марту“.
„Не ради се о Русији. А када у Москви немате аташеа за пољопривредна питања, који би могао да извештава о све већем извозу хране Русији, порука изгледа прилично некомпетентно“, истакла је амбасада.
Путин је крајем марта на самиту Г20 о вирусу корона изјавио да током кризе треба створити такозване „зелене коридоре“ ослобођене трговинских ратова и санкција за међусобно снабдевање лековима, храном, опремом и технологијом.
Русија је у августу 2014. године забранила увоз одређених врста пољопривредних производа, сировина и хране из земаља које су увеле антируске санкције, укључујући из САД, земаља ЕУ, Канаде, Аустралије и Норвешке. Забрана укључује месо, кобасице, рибу и морске плодове, поврће, воће, млечне производе. Забрана снабдевања за сада важи до краја 2020. године.