Иако је реч о уметничкој инсталацији, која је део пројекта Европске престонице културе, није било потребно много времена да изазове негодовање и агресивне испаде појединаца у Хрватској.
Пошто нису успели вишемесечни напори да се спречи постављање петокраке тачно на 77. годишњицу откако су Ријека, Кварнер, Истра и Задар ослобођени, кренуло се у нове акције.
Најпре је организован протест са ког је поручено да су се окупили због „тог ругла, звезде петокраке, симбола највећег зла у Хрватској од 1945. до сада”.
„Видећете како петокрака лепо гори”
Потом су чланови Удружења добровољаца „Винковци Славија“ запали бели заставу на којој је била велика црвена звезда петокрака.
"Свесни смо да смо оваквим размишљањем за неке глупави, али то је наш избор. Растужује нас што су неки родољубиви симболи забрањени, док петокрака и кокарда нису. Знам само да ћемо прогледати тек кад нам дођу виле у очи. Без обзира на све, видећете како петокрака лепо гори”, поручили су они.
Због скулптуре у облику велике одбачене и заборављене партизанске звезде петокраке у коју је уроњено 2.800 крхотина стакла које подсећају на 2.800 погинулих бораца у битци за Ријеку заменику градоначелника тог града Николи Иванишу разбијени прозори и исписани увредљиви графити на приватној клиници.
У Хрватској се већ годинама расправља о симболици коју црвена петокрака у себи носи. Док је једни сматрају да означава борбу против фашизма и симболизује синдикализам, за друге представља симбол тоталитарног режима, симбол зла и окупације Хрватске и обележје под којим је, како тврде спровођена великосрпска агресија.
Прочитајте још: