Руски научник: „Новичок“ је као нуклеарна бомба

Ефикасност бојног отровног система „Новичок“ може да се упореди са употребом нуклеарне бомбе, изјавио је творац супстанце Леонид Ринк у интервјуу за „Спутњик“.
Sputnik
„Ефикасност 'Новичока' била је изузетно упоредива са нуклеарним оружјем истог обима или тежине. Али је он био много јефтинији и уколико би био употребљен, читав материјални део непријатеља остао би нетакнут - све куће, сва техника. Требало би их само опрати и могло би да се користи за своје циљеве“, рекао је научник.

Како би хемијско оружје било употребљено на бојном пољу, творци су имали задатак да га учине што ефикаснијим, али краткотрајним, како не би дошло до тровања офанзивних јединица совјетске војске, објаснио је Ринк.

Научник: „Новичок“ се не користи за појединца, може да убије војну јединицу

Према његовим речима, трупе су могле да уђу на територију након примене „Новичока“, прођу то место и „баве се наредним стварима“.

Ринк је раније рекао да је након што је Вил Мирзајанов, који је отишао у САД и објавио књигу у којој је описао „Новичок“, било која хемијска лабораторија на свету могла је да га направи.

Подсетимо, немачка влада је, позивајући се на лабораторију Бундесвера, саопштила да је руски опозиционар „отрован“ супстанцом из групе хемијских бојних отрова „Новичок“. Немачка клиника „Шарите“ саопштила је у среду да је он отпуштен из болнице.

Не зна се да ли је код Наваљног употребљен „Новичок“

Говорећи о руском опозиционару Алексеју Наваљном, Ринк је рекао да су трагови ефекта на холинестеразу код њега могли да буду пронађени након коришћења средстава од стране омских лекара која су се давала током природне коме.

„Прво што ураде лекари приликом природне коме, (и према Википедији се то лако може видети) је увођење холиномиметика или холинолитика. Стога, када кажу да је нешто утицало на холинестеразу, па, народе, лекари су то започели. Односно, нема потребе да се било шта измишља. Ово је прво што су омски лекари урадили“, рекао је Ринк.

Истовремено је рекао да токсичне фосфорне супстанце као што је „Новичок“, као и бојне супстанце које нису фосфорне, такође утичу на холинестеразу у организму. Али, према његовим речима, сумња на тровање групом инхибитора холинестеразе и даље не значи да је коришћен конкретно „Новичок“.

„Из неког разлога у Омску није било таквих ефеката, иако је особа наводно била свеже отрована, а две недеље касније је негде тамо изненада пронађен такав ефекат. Не чини ли се то чудно свакој разумној особи?“, рекао је научник.

Прочитајте још:

Коментар