Генерал је истакао да држава има потенцијал и способна је да „ослаби, па чак и уништи кључне могућности и инфраструктуру“ противника. Велика Британија је разрадила сајбер оружје, које ће онеспособити електроенергетске системе и другу инфраструктуру непријатељских држава, пише „Гардијан“.
Према речима Сандерса, премијер Велике Британије Борис Џонсон је захтевао од њега да се увери, да је држава „водећа сајбер сила“, способна да се заштити од хакерских напада, али и да их сама спроводи. Генерал је подвукао, да је Велика Британија ојачала сајбер могућности током прошле деценије.
Уништење кључне инфраструктуре теоретски може да значи наношење штете комуникационим, телефонским или енергетским мрежама противника током рата. Остаје нејасно шта се дешава у мирном периоду.
Сандерс је рекао, да се хакерски напади одвијају по „строгим правним и етичким нормама“, али није навео конкретан пример. Како је навео против британске војске се дневно догоди око 60 озбиљних хакерских напада, које је назвао „муњевитим ратом“.
Нападе врше како појединци, тако и непријатељске државе, као што су Русија, Кина, Иран и Северна Кореја. Москва се меша у демократске процесе, Пекинг шири дезинформације и краде интелектуалну својину, а Техеран подржава терористичке групе.
„Наши противници се користе свим средствима, како би добили предност и ту предност акумулирали“, подвукао је Сандерс.
„Гардијан“ наводи, да ће увећање трошкова на сајбер ратове бити важан део петогодишњег плана одбрамбене политике, који ће бити објављен у новембру. Очекује се да ће Џонсон објавити и да се формирају националне сајбер снаге, које ће предводити војска и Центар за владине комуникације.
Прочитајте још:
- Украли 70 милиона долара: Нишким хакерима прети 10 година затвора
- „Мајкрософт“ оптужује: Хакери из Русије, Кине и Ирана иза напада на штабове Трампа и Бајдена
https://russian.rt.com/inotv/2020-09-26/Guardian-London-rabotaet-nad-kiberoruzhiem