Буре барута експлодирало ― велике силе будно прате

У непризнатој републици Нагорно-Карабаху од недеље бесни рат. И док јерменска и азербејџанска страна прете и оптужују једна другу за ескалацију сукоба, остатак света с будном пажњом посматра буре барута које је поново експлодирало. Са свих страна стижу позиви за хитан прекид ватре, али постоје и они коју су већ одлучили на чијој су страни.
Sputnik

У Нагорно-Карабаху у недељу ујутру дошло је до нове ескалације. Јерменске снаге обориле су два азербејџанска хеликоптера и три беспилотне летелице, изјавила је портпаролка јерменског Министарства одбране Шушан Степањан. Та област, додала је, нашла се под ваздушном и артиљеријском ватром азербејџанских снага.

Јерменија и Нагорно Карабах прогласили су ванредно стање и мобилизацију мушкараца.

Азербејџан, чије су власти такође прогласиле ванредно стање, тврди да су војне снаге те државе реаговале на гранатирање са јерменске стране. Саопштено је и да се након војне акције, под контролом те државе налази седам села са подручја Нагорно Карабаха. Власти тог подручја одбациле су наводе азербејџанских власти.

Русија је, убрзо пошто је дошло до оружаног сукоба, позвала стране укључене у конфликт у Нагорно-Карабаху да моментално обуставе ватру.

„Позивамо стране да одмак обуставе ватру и да почну преговоре у циљу стабилизације ситуације“, наглашено је у саопштењу руског Министарства спољних послова.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров истакао је у разговору са јерменским колегом да је Москва спремна да посредује у циљу стабилизације ситуације. У разговору је истакнута потреба за што скоријим прекидом ватре, а додато је да ће „Русија, заједно са осталим копредседницима Минске групе ОЕБС-а, наставити да предузима напоре на посредовању чији је циљ стабилизација ситуације“.

Турска изабрала страну

И Турска је реаговала промптно захтевајући прекид ватре, али је оптужила Јерменију за „непријатељски став“ и затражила од ње  да „одмах прекине непријатељство према Азербејџану које ће регион бацити у ватру“.

Турске власти подржале су војну акцију Азербејџана у Нагорно-Карабаху, изјавио је званични представник турског председника Ибрахим Калин.

Због тога Анкара у овом сукобу подржава званични Баку, додао је он.

„Помно пратимо, видећемо да ли то можемо да зауставимо“

САД су осудиле ескалацију насиља између Азербејџана и Јерменије у сукобу око Нагорно-Карабаха. Стејт департмент је саопштио да би обе стране требало да тренутно прекину с насиљем, као и с реториком или поступцима који би додатно продубили тензије.

Америка је нагласила и да би било какво мешање других земаља у ескалирајуће насиље неће бити од помоћи.

Нешто касније, амерички председник Доналд Трамп изјавио је да ће САД покушати да зауставе насиље које је букнуло у недељу између Јерменије и Азербејџана.

„Веома помно гледамо на то. Имамо пуно добрих односа у том региону. Видећемо да ли то можемо да зауставимо", рекао је Трамп.

Огласила се и ЕУ

ЕУ је позвала на хитан прекид ватре, а Жосеп Борељ, високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност, огласио се на Твитеру.

„Разговарао сам са министрима Јерменије и Азербејџана и нагласио значај тренутног прекида ватре. Сукоб се не може решити војно. Једини пут напред је повратак за преговарачки сто без предуслова под окриљем Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) - у Минску“, написао је он.

Забринути и Париз и Атина

Званични Париз забринут је због ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху и тражи прекид ватре, саопштило је Министарство спољних послова.

„Француска је дубоко забринута због сукоба у Нагорно-Карабаху и информација о жртвама, претежно међу цивилним становништвом. Француска позива да се одмах обуставе борбена дејства и обнови дијалог“, наводи се у саопштењу.

Француска је, иначе, копредседавајућа у Минској групи ОЕБС задуженој за нормализацију ситуације у том региону.

Грчка је, такође, осудила страдање становништва у Нагорно-Карабаху и изразила спремност да помогне у смањењу тензија између Јерменије и Азербејџана

Баку: На јерменској страни више од 550 погинулих и рањених, Јерменија: Погинулих - 31

Званична Атина је изразила забринутост због нове ескалације непријатељстава између Јерменије и Азербејџана и позвала на суздржаност, моментални прекид непријатељстава и повратак за преговарачки сто.

Шеф дипломатије Грчке Никос Дендијас разговарао је телефоном са јерменским колегом Зограбом Мнацаканијанијем.

УН позива на повратак преговорима

Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је све стране у Нагорно-Карабаху да моментално обуставе борбе и да се без одлагања врате смисленим преговорима.

Међународни Црвени крст изразио је забринутост због сукоба и саопштио је да има цивилних жртава на обе стране и позвао сукобљене да поштују основна правила међународног хуманитарног права када је реч о заштити цивила и основне инфраструктуре.

„Остајемо посвећени да помажемо и подржавамо оне који су погођени овом ескалацијом, као и да делујемо као неутралан посредник", саопштено је из Међународног Црвеног крста. 

Ким Кардашијан о сукобима у Нагорно-Карабаху: Има поруку и за Турску

Сукоб Азербејџана и Јерменије почео је у фебруару 1988. године, када је аутономна област Нагорно-Карабах (НКАО) објавила о изласку из Азербејџанске републике. Након тога, у септембру 1991. године, у центру ове области у Степанкертеу објављено је о успостављању Нагорно-Карабахске Републике (НКР). Власти Азербејџана су током каснијег војног сукоба изгубиле контролу над Нагорно-Карабахом.

Прочитајте још:

Коментар