Пропало лансирање америчког супертајног шпијунског сателита

Лансирање америчког шпијунског сателита на моћној ракети „Делта IV Хеви“ опозвано је у последњим секундама 30. септембра, што је исход идентичан оном прошлог месеца када је лансирање обустављено само три секунде пре старта. 
Sputnik

Било је планирано да ракета „Делта IV Хеви“ буде лансирана у четвртак у шест минута до поноћи, са ваздухопловне станице Кејп Канаверал у Флориди, али је седам секунди пре планираног лансирања одбројавање заустављено,

„Дошло је до аутоматског прекида јер је сензор пријавио квар. Аутоматизовани сигурносни систем радио је како је предвиђено. Ракета и товар су безбедни и неоштећени. Безбедност мисије нам је на првом месту“, навели су, између осталог, званичници на Твитеру.

А ево и шта је то велико и тајновито америчка влада планирала да пошаље у свемир.

Шта све знамо о шпијунском сателиту

Тајна лансирања заправо нису толико ретка. Војска и разне обавештајне агенције рутински шаљу сателите и други терет у свемир, а да никоме не кажу за шта они служе. Али, свака мистерија око орбите је занимљива, а постоји неколико детаља које можемо сазнати из онога што је познато о пропалом лансирању, мисији названој НРОЛ-44, пише Лајвсајенс.

Терет НРОЛ-44 припада америчкој Националној канцеларији за извиђање (НРО), обавештајној грани која се бави шпијунским сателитима државе. НРО сателити обављају све врсте функција, попут снимања фотографија високе резолуције, проучавања површина на земљи радаром и осматрања лансирања пројектила.

Међутим, ово лансирање не одговара нити једном од тих профила. НРОЛ-44 је требало да подигне терет у геосинхрону орбиту и држи га стално изнад одређеног дела Земље. У ниским орбитама сателити круже око планете много пута дневно, а да би остали непомични у односу на планету која се испод њих окреће, морају да круже око 36.000 километара.

Сателити који снимају фотографије планете у високој резолуцији имају тенденцију да орбитирају на надморским висинама попут свемирских станица; на тај начин су довољно близу да на сликама приказују јасне детаље. НРО сателит лансиран 2013. године, познат под називом УСА-245, на пример, орбитира између 271 и 610 миља (276 и 1.010 км) надморске висине на стази која га води преко полова. Аналитичари верују да је његов посао снимање фотографија у високој резолуцији, како је известио „Лос Анђелес Тајмс“.

Геосинхрона орбита је вероватно превисока за висококвалитетне слике. Али је зато одлично место за пресретање радио таласа оног ког НРО жели да шпијунира, известио је „Спејсфлајт нау“.

Иако се тачна тежина сателита не зна, оно што јесте познато је да „Делта IV Хеви“ може у геосинхрону орбиту да однесе терет тежине до 6.750 килограма, а према наводима „Спејсњуза“ НРО плаћа 440 милиона долара за свако лансирање ове ракете.

Коментар