Институт „Гамалеја“ произвео апарат за откривање вируса у ваздуху

Институт „Гамалеја“ је произвео апарат који је способан да препозна до 86 патогена у ваздуху, укључујући коронавирус САРС-КоВ-2 , рекао је шеф лабораторије за транслациону биомедицину Артем Ткачук.
Sputnik

„Уређај може да препозна у ваздуху до 86 патогена биолошких агенаса потпуно другачије природе: вирусе, бактерије и токсине“, рекао је он. Научници су на пројекту апарата радили од 2015. године. Његова позитивна особина је што може аутоматски да ради у сталном режиму 24 сата седам дана у недељи.

Комплекс у реалном времену надгледа вишак опасне концентрације супстанце у ваздуху. Сигнал се прима у року од неколико секунди. После тога се покреће дубинска анализа узорка која одређује врсту патогена.

„Пошто сада постоји хитна потреба за дијагностиком и брзим откривањем опасних заразних болести као што је САРС-коВ-2, уређај ће ускоро бити испитан и спреман за масовну серијску производњу“, рекао је шеф лабораторије.

Апарат ће бити постављен у октобру на метро станицама и аеродромима на око 100 локација. 
Вакцине против короне засноване на новим платформама треба испитати на могуће дугорочне последице

Програмер је објаснио да уређај покрива површину од најмање сто квадратних метара и може се директно повезати са вентилационим системима. То му омогућава да анализира састав ваздуха у великим зградама или просторијама.

Планирана је производња великих, стационарних уређаја и малих, компактних, који могу да стану у кофер.

Ткачук наводи да производни капацитети омогућавају да сви заинтересовани могу да купе апарат и да су стране колеге изразиле интересовање. Међутим, због ковида 19, може доћи до потешкоћа у испоруци и уградњи апарата.

Прочитајте још:

Коментар