Викенд је прекретница: Београд је означен као жариште, полиција и инспектори крећу у контроле

Услед поновног повећања броја заражених корона вирусом у нашој земљи надлежни апелују на стриктно поштовање епидемиолошких мера. Београд је сада означен као жариште, а викенд пред нама представља својеврсну прекретницу када је реч о епидемиолошкој ситуацији у наредним данима.
Sputnik

Зашто баш овај викенд? Зато што смо јуче имали новозражених преко 100, што давно није било, а друго што тај пораст долази уочи викенда, када се грађани више крећу, излазе, друже...

Након јучерашњег пресека када смо имали 111 новозаражених (што је највећи број у једном дану још од 27. августа када их је било 125), најпре се огласио Кризни штаб и упутио апел и позвао грађане на поштовање мере које је од кључног значаја за даљи ток епидемије.

Кризни штаб је нагласио да је од пресудне важности да у овом периоду сачувамо висок ниво дисциплине и личне одговорности. Посебан акценат је на ношењу маски у затвореном простору – тржним центрима, продавницама, градском саобраћају, поштама, банкама…

„То је превентивна мера која нам може сачувати здравље и обезбедити мирнију јесен. Редовно проветравање просторија, хигијена руку, дезинфекција простора и одржавање раздаљине су од круцијалне важности уколико желимо да постигнемо наш циљ, а то је коначна победа над корона вирусом. Иако је ситуација тренутно релативно стабилна, наша борба са ковидом и даље траје и свако неодговорно понашање данас може нас скупо коштати сутра“, саопштили су из Кризног штаба.

Убрзо након Кризног штаба, на значај поштовања мера, али и редовну контролу њиховог спровођења упозорила је и председница Владе Ана Брнабић.

Она од градоначелника и председника општина захтева да ситуацију схвате веома озбиљно и искористе све могуће ресурсе како би степен контроле превентивних мера био на највишем могућем нивоу. Затражила је и да се стриктно поштује ношење маски у градском превозу, као и у свим затвореним просторима, посебно продавницама и тржним центрима и да се то односи како на запослене, тако и на грађане.

Београд поново жариште

Повратак са годишњег одмора, као и почетак академске школске године, уз опуштање и непоштовање мера, вероватно, су довели до тога да Београд поново постане жариште корона вируса, указао је и градоначелник др Зоран Радојичић.

„У односу на уторак, кад је било 23, у четвртак је било 43 позитивна у Београду. Такође, 15 људи је више хоспитализовано, што говори о томе да се епидемија која тиња мало разбуктава“, рекао је Радојичић и додао да је било логично очекивати да ће у претходном периоду људи бити релаксиранији.

Он је рекао да ће град појачати контроле и кажњавање, али и да није циљ да се на тај начин успостави пожељна ситуација, већ је потребно да сви грађани појачају пажњу наредних дана.

Исто је потврдио и његов заменик Горан Весић, који је ракао да је од 111 новозаражених у Србији, 40 одсто у Београду, односно да је до укупног броја тестираних, 4,3 одсто у Београду.

Ништа од затварања престонице

Иако је Београд означен као жариште, после јучерашње седнице Кризног штаба речено је да потпуно затварање града није ни била тема састанка.

Викенд је прекретница: Београд је означен као жариште, полиција и инспектори крећу у контроле

„Неће бити затварања Београда, о томе се не расправља нити је та тема на дневном реду. Не читајте лажи и глупости око наводног карантина са друштвених мрежа које се намерно пласирају да преваре грађане“, исткао је Весић и додао да ће одређене мере бити појачане од овог викенда.

Кључне мере и папрене казне

Баш као и од самог почетка епидемије најбитнија ствар у спречавању даљег ширења вируса јесте поштовање мера. Управо све те мере од овог викенда ће бити појачано контрорлисане, а за то ће бити задужене заједничке патроле комуналне милиције, републичких санитарних инспектора и припадника МУП-а.

„Посебно ће бити контролисан јавни превоз. Ипак, нема те полиције која може да контролише сваки аутобус, сваку радњу или ресторан. Дакле, морамо сами да се контролишемо односно да чувамо и себе и друге. Сви знају колико сам се борио протеклих месеци да се омогући угоститељским објектима и привреди да раде, да људи зарађују, да живот тече нормално, а да се истовремено заштити здравље становништва. Будимо одговорни овог викенда и не дозволимо да све што смо добро учинили до сада сада покваримо“, каже Весић.

Ношење маске, редовна хигијена, дезинфекција, дистанца, смањен физички контакт са људима, што се пре свега односи на грљење, руковање и љубљење.

Затим, забрањено је и окупљање више од 30 људи у затвореном простору, што значи да не треба да идемо, нити да организујемо прославе и журке како се епидемиолошка ситуација не би додатно погоршала.

Са друге стране, за свако кршење и непоштовање мера, а самим тим и угрожавање туђих живота, одређене су и казне које могу бити од 20.000 до 2 милиона динара.

Казне за непоштовање мера у ресторанима и кафићима власнике могу да коштају минимум 500.000 динара. Власници су дужни да организују одржавање хигијене, дезинфекцију прибора и столова, обезбеде заштитна средства на столовима и у тоалетима, као и машинско прање посуђа.

Казна за запослене који не буду поштовали прописане мере креће се од 10.000 до 20.000 динара.

Они који не носе маске у јавном градском превозу или затвореном простору мораће да буду спремни да „искеширају“ између 20.000 и 150.000 динара. Правна лица која не поштују прописане мере са рачуна ће издвојити од 50.000 до 2.000.000 динара, преноси Блиц.

Коментар