Зашто по подне не би требало да спавамо дуже од 40 минута

Спавање, кошмар
Бројни стручњаци тврде да није сваки одмор добар, те сходно томе не саветују одраслима поподневно дремање осим у случају да траје мање од 40 минута. У супротном, могу се пореметити унутрашњи телесни сат и циклуси спавања.
Sputnik

„Мејо клиник“ пише да је човек биолошки програмиран да дужи део ноћи спава и да у току дана једном накратко одмори. Наиме, телесна температура нам у периоду између 13.00 и 15.00 сати опада у највећој мери, због чега се у то доба осећамо више поспано, преноси портал Кликс.

Међутим, стручњаци тврде да поподневно спавање није безопасно. Ново истраживање показало је како се послеподневно спавање у временском трајању дужем од 40 минута повећава ризик за више телесних поремећаја.

Студија која је обухватила 300.000 испитаника показала је повезаност поподневног дремања с развојем метаболичког синдрома, укључујући дебљину, висок крвни притисак и повишен холестерол. Истраживање је на годишњој конференцији представио „Америкен колеџ оф кардиолоџи“.

Према њиховим резултатима, тело у сну током дана у трајању већем од 40 минута „умисли“ да је у стању дубоког сна, што значајно утиче на метаболизам.

Због тога можете заправо бити уморнији након таквог спавања него пре њега. Кључна је заправо дужина спавања.

Одморније, бистрије и боље се осећају особе које после подне одспавају највише пола сата. Уколико дође до дубоког сна, мозак прелази у фазу „спорих валова“ након чега се осећамо уморно и дезоријентисано.

Прочитајте и:

Коментар