Алијев: Прекид ватре не може бити једностран; Пашињан: Азербејџан врши етничко чишћење у Карабаху

Азербејџан и Јерменија поново се сукобљавају у најгорем војном сукобу у последњих неколико година у Нагорно-Карабаху. Међународна заједница позвала је на прекид ватре – али у овом тренутку, то се чини мало вероватним: стране се међусобно оптужују за покретање насиља.
Sputnik

Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је за телевизију „Јуроњуз“ да се прекид ватре не може постићи једнострано и да то мора бити билатерална одлука.

„Осим тога, мора се спровести на терену. Као што знате, Јерменија нас је напала 27. септембра, напала наше војне положаје и оштетила нашу инфраструктуру, напала цивиле. У нашој земљи је скоро 30 цивила погинуло у нападу Јермена, укључујући од њихових балистичких ракета и касетних бомби... Ми смо били мета напада много пута. Током последња три месеца била су три напада на Азербејџан“, истакао је Алијев.

Јереван: Азербејџан врши етничко чишћење

Премијер Јерменије Никол Пашињан одбацио је ове наводе и са своје стране оптужио Азербејџан да намерава да изврши етничко чишћење у Нагорно-Карабаху.

„Данас у међународним медијима и међу међународном заједницом има довољно информација да Јерменија и Карабах нису могли да започну овај рат из простог разлога што нисмо имали војне задатке које је овде требало решити. Задатак који ми треба да решимо је политички“, рекао је Пашињан.

Он је истакао да је циљ Јерменије да „заштити јерменски народ од новог геноцида“.

„To је самоодбрана. Наш став је био и остао исти: проблем Карабаха не може се решити насиљем. Ниједно решење не може се постићи насиљем. Насилно решење проблема Карабаха, припрема за њега – такву политику водио је Азербејџан“, додао је Пашињан. 

Сукоб у Нагорно-Карабаху

Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27 септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

Лидери Русије, Сједињених Америчких Држава и Француске позвали су Јереван и Азербејџан да хитно прекину сукобе и започну преговоре без предуслова. Турска је изјавила да ће Азербејџану пружити сваку помоћ, како на бојном пољу, тако и за преговарачким столом.

Прочитајте још:

Коментар