Односи Кине и Америке личе на свет пред Први светски рат: Упозорење Хенрија Кисинџера

САД треба да преиспитају своју хегемонију и разговарају са Кином о наметању ограничења у надметању, јер је алтернатива стварање услова сличних онима који су претходили Првом светском рату, упозорио је Хенри Кисинџер.
Sputnik

„Наши лидери и њихови лидери морају да разговарају о границама преко којих неће гурати претње и о томе како то дефинисати“, рекао је Кисинџер, дипломата током Никсонове администрације, који заговара приближавање Америке Кини.

„Можете рећи да је то потпуно немогуће, али ако је тако, завући ћемо се у ситуацију сличну оној у Првом светском рату“, упозорио је он током онлајн дебате коју је организовао Економски клуб Њујорка.

Развој технологије попут вештачке интелигенције покренуо је вртоглави напредак, вероватно највећег изума после увођења штампарије, чинећи свет превише сложеним за унилатерализам, рекао је Кисинџер.

Вашингтону је потребан „нови начин размишљања“ који би признао да данас ниједна земља није у стању да „постигне такву једнострану супериорност и у стратегији и у економији да је нико неће моћи угрозити“, додао је он, преноси „Раша тудеј“.

„Ово је велики изазов за било коју администрацију, и то није страначки изазов, то је историјски изазов, јер га не можемо ревидирати сваке четири до осам година. А ако у сопственој земљи не можемо то да разјаснимо, не можемо ни да се бавимо другим земљама“. Кисинџер је рекао да предложени разговори са Кином треба да се воде много година.

Трампова администрација водила је конфронтацију са Кином на неколико фронтова. Између осталог, наметнула је царине на кинески извоз у САД, потиснула кинеске технолошке и комуникационе компаније са америчких тржишта и покушала да оптужи Пекинг за штету коју је нанела пандемија ковида 19.

Коментар