Како је „мудрац из Омахе“ спасио Америку

Ворен Бафет је 11. октобра 2008. године обавио један вечерњи разговор који је можда и спасио САД од још горе кризе те године.
Sputnik

Милијардер и власник Беркшир хатавеја позвао је тадашњег министра финансија Хенка Полсона, рекао је овај двојац у документарном филму објављеном 20018. године под карактеристичним називом - „Неиспричана прича финансијске кризе 2008. године“.

„Хенк, Ворен овде“, рекао је Бафет. Прва мисао уморног и поспаног Полсона била је: „Моја мама има мајстора који се зове Ворен, зашто ме зове?“.

Бафет га је звао у вези са ТАРП програмом који је тада ауторизовало Министарство финансија да потроши 700 милијарди долара на куповину „пољуљане“ имовине банака.

Законодавци су креирали то у очају, желећи да спасу финансијски систем, након што се десио највећи колапс двеју банака у америчкој историји - Wachovia и Washington Mutual.

Када је Полсон схватио да заправо има Бафета на вези, предложили су влади да инвестира директно у банке уместо да откупљује њихову имовину, пошто су сматрали да ће тај приступ имати бољи ефекат, пише Бизнис инсајдер, преноси б92.

„Он је дао идеју која је била зачетак онога што смо урадили“, рекао је Полсон у документарцу.

Полсон је већ наредног понедељка окупио шефове свих највећих банака у држави. Убедио их је да прихвате милијарде долара владиног новца, запретивши им да у будућности неће добијати помоћ ако одбију.

Министарство финансија на крају је „убризгало“ средства у више од 700 финансијских институција као дело програма „Capital purchase“. Заузврат, министарство је добило преференцијалне акције плаћајући здраву дивиденду или дужничке хартије од вредности.

Бивши председник Џорџ В. Буш је нахвалио овај програм у документарцу, рекавши да је „вероватно најбоље финансијско спасавање икада“ и да је вероватно сачувало Америку од депресије.

Коментар